İHKİB Başkanı: Rekabet Avantajı İçin Döviz Bu Noktada Kalmalı

stanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, istikrarlı bir kura ihtiyaçlarının olduğunu söyleyerek, “Rekabet avantajını kaybetmememiz için dövizi bu noktada tutup bundan sonra da enflasyon oranında götürmemiz lazım. Benim tahminim seçimlere kadar dolar 2.20-2.30 bandında kalacaktır.” dedi.

Bayramaşa Sanayici ve Tekstilci İş Adamları Derneği’nin (BATİAD) düzenlediği gecede basın mensuplarının döviz kuru ile ilgili sorularını cevaplandıran İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, döviz kurundaki değerlenmenin ihracatçı açısından çok önemli olduğunu söyledi. İstikrarlı bir kura ihtiyaçları olduğunu söyleyen Tanrıverdi, “2-3 ay sonra malını teslim ettiğimiz ürünü bugünkü döviz kuruyla yapıp daha sonra para gelirken, düşük kurla bozdurmak ihracatçımız açısından ciddi sıkıntılar yaratıyor. Yıllardır TL’nin değerlenmesinden dolayı birçok ihracatçı para kaybetti.” ifadelerini kullandı.

“Son 3-4 yıldır söylediğim bir şey vardı; Türk lirası çok değerli.” diyen Tanrıverdi, “Türk lirasını hem enflasyon karşısında ezmemek hem de dünyadaki rakiplerimizin kurlarındaki gelişmeleri takip edip ona göre düzenlemek gerekiyordu. Çünkü bugün rekabetin bir takım şartları var. Bunlardan bir tanesi de döviz kuru. Uzakdoğu’da Çin yıllardır kurunu belli bir oranda tutarak, tüm dünyanın baskısına rağmen, ihracatını geliştirdi. Türkiye’nin de döviz kurunu rekabetçi bir seviyede tutması gerekiyordu. Bizim yaptığımız endekslere göre de döviz kurunun özellikle doların 2,22 ve 2,30 aralığında olması gerekiyordu. Bunu normal zamanda yapabilmiş olsaydık, son dönemde yaşadığımız büyük dalgalanmaları çok fazla görmezdik. Daha kısa dalgalanmalar olurdu. İçerideki olaylar, yurt dışındaki gelişmeler hepsi birden günlük hareketlerin olmasına sebep oldu.” diye konuştu.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment