Pamuklu örme tişört ihracatımız 3 milyar doları aştı

3TÜİK kayıtlarına göre bu yılın Ocak-Ekim döneminde Türkiye’nin pamuklu örme tişört (fanila, atlet vs dahil) 3 milyar 108 milyon dolara ulaştı. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında bu yıl ki ihracatın 362 milyon dolar arttığı görülüyor.
Bu artış 10 aylık dönemde pamuklu örme tişört sektörünün iyi bir sezon geçirdiğini gösteriyor. Sektör en fazla ihracatı Almanya’ya gerçekleştirdi. Bu yılın ilk 10 ayında bu ülkeye 872,7 milyon dolarlık ihracat yapılırken bu ülkeyi 437,7 milyon dolarla İngiltere takip etti.

Herkesin merak ettiği Ukrayna ve Rusya pazarlarında bir kayıp olup olmadığıdır. TÜİK kayıtlarına göre bu iki pazarda dikkat çeken bir düşüş görünmüyor. 2013’ün ilk 10 ayında 35,6 milyon dolar pamuklu örme giyim ihracatı yaptığımız Ukrayna pazarındaki kayıp bu yıl 4 milyon dolarda kaldı. 2013’ün ilk 10 ayında 34,5 milyon dolar tişört ihraç ettiğimiz Rusya pazarında ise bu yıl 1 milyon dolarlık bir artışımız sözkonusu. Dolayısıyla bu veriler ışığında örme tişörtte iki pazarda büyük bir kayıp görünmemektedir.

Haber, Analiz ve Raporlarımız kaynak gösterildiği takdirde kullanılabilir.

Share this post:

Related Posts

Comments are closed.