Euro değer kaybediyor

Avrupa Birliği (AB) para birimi Euro uzun bir süredir kan kaybediyor. Euro, Amerikan Doları karşısında son 1 yılda yüzde 15 değer kaybetti. Ocak 2014’te 1 Euro, 1.37 dolar ederken, şimdi 1 euro ile 1.18 dolar alabiliyorsunuz. Geçen yıl 2.95 lira olan Euro halen 2.71 liradan alıcı buluyor. Yani TL bile Euro karşısından 12 ayda yüzde 8.5 değer kazandı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından açıklanan küresel döviz rezervleri de uluslararası yatırımcıların da yavaş yavaş Euro’dan çıktığını gösteriyor. Dünya piyasalarında doların payı yüzde 61’den 62.3’e yükselmiş durumda. Kasalarda tutulan dolar miktarı son 1 yılda 3.8 tirlyon dolara yükseldi. Buna karşın Euro miktarı ise 1.5 trilyon dolardan 1.4 trilyon dolara geriledi. Yani yüzde 24’ten 22.5’e düştü. Bu seviye 2002 yılından bu yana görülen en düşük seviye…

Euro’nun geleceği Türk şirketlerini yakından ilgilendiriyor. Avrupa Birliği (AB) Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı. Dolayısıyla Türk şirketleri AB ekonomisinin durumunu çok yakından izliyor. Avrupa Merkez Bankası’nın izlediği büyüme odaklı strateji tüketimi olumlu etkiliyor. Bu da Türk şirketlerinin daha fazla mal ve ürün satmasına olanak sağlıyor. Yani bizim için son derece olumlu bir durum… Ancak aynı Avrupa Merkez Bankası’nın Euro’yu zayıf tutma planı Türk şirketlerini olumsuz etkiliyor. Çünkü AB’ye ihracat yapan şirketlerin büyük bir bölümü dolar ile hammadde temin edip, Euro ile satıyor. Dolayısıyla paritedeki zayıflama şirketlerin kârını olumsuz etkiliyor.

Share this post:

Related Posts

Comments are closed.