Hazır giyimciler CPM fuarında müşteri aradı

cpm fuarı 2015Collection Première Moscow’a katılan (CPM) İstanbul Hazır Giyim ve İhracatçılar Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türk firmalarının Rusya’nın durumundan olumsuz etkilendiğini belirtti.

Cihan Haber Ajansı’na ekonomik kriz ve hazır giyim piyasası hakkında açıklamalarda bulunan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, finansal krize rağmen fuarda yoğunluk gördüklerine işaret ederek, “Böyle bir dönemde Türk firmalarının burada kalıcı olmak istediğini anlıyoruz. Biz önümüzdeki dönem de Rusya’da olacağız. Rusya ile kader birliği içerisindeyiz. İyi günde kötü günde birlikte olacağız, zaten bu fuarlar da onun göstergesi.” dedi.

Geçen seneye göre katılımcı sayısında azalma olduğunu anlatan Tanrıverdi, yaşanan kriz sebebiyle bazı Türk firmalarının kötü etkilendiğini ve fuara katılamadığına temas etti. Rusya’da ekonomik kriz geçtikten sonra eski hareketliliğin başlayacağını hatta Türkiye’nin bu durumda daha fazla avantaj elde edeceğini düşünen Tanrıverdi, şimdilik Rusya ekonomisinin normale dönmesini beklediklerini ifade etti.

Geçen yıllarda Rusya ile hazır giyimde 460 milyon dolarlık bir ticaret hacminin olduğunu ancak bu sene düşüş yaşanarak 351 milyon dolara gerilediğini açıklayan Tanrıverdi, “2015 yılında düşüşün devam edeceğini tahmin ediyorum, ancak 2016’dan itibaren ticaretimizin çok daha büyük artışlar yaşayacağını ve Rusya’nın birçok ülke ile yaptığı tekstil ticaretini Türkiye’ye kaydıracağını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/son-dakika/rusya-krizi-turkiye-hazir-giyim–haberi/1509299

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment