Örme giyimde TENCEL® A100 dönemi başladı

Dünyanın en ünlü selüloz elyaf üreticisi Lenzing, ürün gamına yeni bir elyaf daha ekledi. 2 yıl süren mühendislik çalışmalarının ardından Şubat 2014’te Lenzing’in İngiltere’deki Grimsby fabrikasında üretimi gerçekleştirilen  TENCEL® A100, hazır giyim ve özellikle de örme giyim sanayinin kullanımına hazır hale getirildi. Lenzing’in hedefi bu özel elyafta satışlarını 6 ila 8 bin tonluk bir hedefe ulaşmak.

lenzing-grimsby

TENCEL® A100™’in üretileceği Grimsby Fabrikası

lenzing

Basın Toplantısı

Dünyanın önce gelen üç fabrikasında test çalışmalarından başarıyla çıkan TENCEL® A100,  spor giyim, seamless, triko, tişört ve aktif giyim alanında kullanılmak üzere tasarlandı.

Pamuk ve viskon gibi elyaflarla kıyasla birçok üstün özelliğe sahip olan bu yeni nesil elyaf, hem giyside kalite ve performans artışı sağlıyor hem de parlak renkleri muhafaza etmede mükemmel sonuçlar sunuyor. Kalite odaklı firmaların tercih etmekte tereddüt etmeyeceği bu elyaf, aynı zamanda mükemmel nem emme ve optimum sıcaklık dengesini koruması nedeniyle markaların beklentilerine en iyi şekilde yanıt veriyor.

Lenzing, TENCEL® A100™’ün Türkiye’deki ilk lansmanı Premiere Vision İstanbul fuarında gerçekleştirdi. 3 gün süren fuar süresince Lenzing’in tüm ürünleri yanında TENCEL® A100™ ile üretilmiş kumaşlar Lenzing standında sergilendi, ürün hakkında ziyaretçilere bilgiler verildi. Bunun yanında elyafın kamuoyuna duyurulması amacıyla WOW Otel’de bir basın toplantısı organize edildi. Kahvaltılı toplantıda Lenzing’in Değer Zinciri Müdürü Andreas Dorner, Global Pazarlama İletişimi Direktörü Christina Kreuzwieser ve Türkiye İş Geliştirme Müdürü Hale Saraçoğlu yeni ürün hakkında bilgilendirme yaptılar.

Son ürünlerde parlak renkler ve yüksek kalite avantajı

TENCEL® özel elyafı A100™, örme kumaşlar için özel olarak geliştirildi. A100™ Teknolojisi, geleneksel selüloz elyaflardan üretilen kumaşlardan daha üstün kalitede kumaşların ortaya çıkmasını mümkün kılar. Lenzing Giyim Başkan Yardımcısı Dieter Eichinger, A100™ elyafının geliştirilmesi ile elde edilen bu mikro elyaf, iç çamaşırı ve yüksek kalite standartlarına sahip lüks moda pazarında kullanıma yönelik yeni fırsatlar doğuruyor” diyor. En parlak ve en canlı renklerle birleşen en iyi kullanım değerleri A100™ elyafının öncelikli ve en üst sırada seçilmesine temel oluşturuyor“ diyerek sözlerine devam ediyor. „Bu elyaf ile elde edilen renk derinliği diğer tüm elyafların üzerinde sonuç verir. Biz de siyah rengimize bu sebeple mükemmel siyah adını veriyoruz.

Renk derinliği efekti her şeyden önce TENCEL®‘in özel elyaf yapısından kaynaklanıyor. TENCEL® A100™ diğer elyaf tipleri ile karşılaştırıldığında Pamuk, Viskon ve Modal gibi elyafların renk derinliği arasında farklar gözlemleniyor. En büyük fark pamuk ile karşılaştırıldığında ortaya çıkıyor: TENCEL® A100™ elyafı %38 daha yoğun bir renk derinliğine sahip.

TENCEL® A100™ elyafı parlaklık açısından da benzeri sonuçlar gösteriyor. Parlaklık ölçüm cihazının sonuçlarına göre TENCEL® A100™ elyafının değerleri Pamuk, Viskon ve Modal ile karşılaştırılınca daha yüksek çıkıyor ve en parlak sonucu veriyor. Eichinger :„Bu demek oluyor ki örme giysiler sentetik elyaflara ihtiyaç duymadan çok güzel bir parlaklığa sahip olabilecekler.“ diyerek sözlerini tamamlıyor. TENCEL® A100™ kullanılan son ürünler yıkandıktan sonra bile kusursuz görünüyor. TENCEL® A100™ elyafının kullanıldığı örme giysilerde Viskon kumaşta ortaya çıkan yıkama sırasındaki kırışıklıklara dahi rastlanmıyor. Birinci sınıf markaların üreticileri için bu önemli bir kalite avantajı sağlayan bir özellik.

Yün Giysiler ve Aktif Giyimde Yeni Kullanım Alanları

TENCEL® A100™ elyafları özellikle yün ve sentetik karışımlarında kullanılabilir. Bu sayede yün ile beraberken yumuşatıcı etkisi gösterirken, sentetik elyaflarla da nem yönetimi etkisi gösterir. Eichinger: „Yeni mikro elyafın ilgi çekici bir kullanım alanı da spor iç giyim olabilir. Günümüzde bu giysilere daha sıklıkla yün karıştırılması yönünde bir trend var. Ayrıca çorap sektöründe kullanıma dönük yeni fikirler geliştirilebilir. Halen bu olasılıklar değerlendiriliyor“ diyerek konuya açıklık getiriyor.

TENCEL® A100™  üç firmada test edildi. Bunlardan biri Slovenya’daki Litia firması. Diğeri Avusturya’daki Feldkirch. Üçüncüsü de İtalya’daki Pozzi Electra firması

hale saraçoğlu4 FABRİKA, YILLIK 222 BİN TON ÜRETİM

Biri ABD’de, ikisi Avusturya’da biri de İngiltere’de olmak üzere toplam 4 fabrikası olan Lenzing’in selülozik elyaf üretiminde 2014 itibariyle yıllık 222 bin ton kapasiteye ulaştığı bilgisinİ veren Andreas Dorner, TENCEL® A100™’in iki yıllık bir mühendislik çalışması neticesinde geliştirildiğini ve özellikle örme alanında kullanılacağını söyledi. TENCEL® A100™’in Lenzing’in İngiltere’deki Grimsby fabrikasında üretildiğini belirten Dorner, örme uygulamaları için tasarlanan TENCEL® A100™’in örme pazarına hakim olmak amacıyla fibrile olmayan bir elyaf olarak geliştirdiğini söyledi.

TENCEL® A100™ hakkında

 1. TENCEL® A100™ Grimsby Fabrikasında üretiliyor ve Örme uygulamaları için tasarlanmıştır
 2. TENCEL® fibrile olan bir elyaf türüdür. Oysa A100™ teknolojisi, örme pazarına hakim olmak amacıyla fibrile olmayan bir elyaf olarak geliştirmiştir.
 3. TENCEL® A100™ ile klasik boyama ve apre prosesleri kullanılarak hesaplı örme uygulamaları elde edilebilir.  Grimsby 2013 yılında A100™ teknolojisinde uzmanlaşmıştır.

tencel A100

TENCEL® A100™ ile klasik boyama ve apre prosesleri kullanılarak hesaplı örme uygulamaları elde edilebildiğini dile getiren Dorner,  yeni elyafın üstün özelliklerini karşılaştırmalı olarak anlattı. TENCEL® A100’ün sentetik ve yünle birlikte örme alanında rahatlıkla kullanılabildiğini belirten Dorner, elyafın üstün özelliklerini şu şekilde sıralardı:

TENCEL® A100™’in üstün özellikleri

 1. Yüksek ilmik yoğunluğuna rağmen hafiftir
 2. Yumuşaktır
 3. Cilt özellikleri ile uyumludur
 4. boya proseslerinde parlak ve kalıcı renkler sunar
 5. Örme uygulamaları için idealdir
 6. Sentetik ve yün ile karıştırılabilir
 7. Dayanıklıdır
 8. TENCEL® A100™ ile viskondan daha yüksek kalitedir
 9. %50 daha az çekme ve %50 daha az uzama yapar

 

[embeddoc url=”http://www.ormegiyim.com/wp-content/uploads/2015/03/TENCELA100-MICRO.pdf” download=”all”]

 

Share this post:

Related Posts

Comments are closed.