Örme çalışanları da gidişattan endişeli

parkurÖrme piyasasını, bu sektörün emektarlarına, çalışanlarına sorduk; çoğu gidişatı iyi görmediğini durgunluk nedeniyle zam alamadıklarını, kapanan firmalar nedeniyle işten çıkarılmaların arttığını dile getiriyorlar.

Özellikle piyasada Suriyelilerin 600-800 TL’ye çalıştırılmasından sonra iş bulmada daha zorlandıklarını ifade eden örme çalışanları, Suriyelilerin işlerini alması yetmiyormuş gibi bir de bu yıl zam alamamaktan rahatsız olduklarını dile getiriyorlar.

Piyasada bazı firmaların 8 saate dönmelerine rağmen halen piyasada çok sayıda firmanın halen 12 saat üzerinden işçi çalıştırdığını iddia eden işçiler, 8 saat için teklif edilen paranın da yeterli olmadığını, TL’nin değer kaybetmesi ve alım gücünün azalmasıyla daha zor duruma sürüklendiklerini dile getiriyorlar.

Örme piyasasında iki büyük firmanın durgunluk nedeniyle kapandığını, işten çıkarılanların harıl harıl iş aradıklarını belirten örme çalışanları, doların yüksek seyretmesi, siparişlerin gelmemesi ve daha da önemlisi 40 kuruşa fason çalışmaya devam edilmesi halinde batan firmalara daha çok yenilerinin ekleneceğini söylüyorlar.

Bir çalışan: “Sorun makinecilerin değil. Örme işletmelerinin birlik olması ile çözülür. Yukarıdaki yorumumda da bunu anlatmak istedim. Ormeciler olmasa ne iplikci iplik satabilir nede boyahane boyayacak kumas bulabilir. Ama ormecileri hep kullanip birbirlerine düşürdüler. ve sonucta ülkenin en onemli gecim kaynağı olan tekstilin en zayif halkasi olarak ormeciler ve en garibanida makinacilar kaldı. Acı ama maalesef gerçek böyle.”

Adını gizli tuttuğumuz bir başka çalışan: “2005 den beri Bursadayim ama neler goruyoruz inan ki bazen konusulurken calisan arkadaslarimizi isvereninde cok buyuk paralar kazandigi dusunuluyor evet buyuk firmalar var kendi ipini ureten boyahanesi kendinin ve en onemlisi kendine calisiyor ve %20 de gecmez boyle firmalar kalanida onlarin somurdugu fasoncular hala 0.60 tl interlok jarse calisiliyor adam 4200/4300 tur makina calistiripda 18/19 kiloluk bi top yapacak ve bundan 10.8.10.9 tl para kazanacak bu adam ancak bir elemana 6 /7 makina bakdiracakki kar etsin hesap ortada arkadaslar bide bu taraftan bakin olaya..”

Adını gizli tuttuğumuz bir başka çalışan: “Kardesler is varken haril haril isci araniyor isler durmaya basladigi zaman eski bi pacavra gibi seni kapinin onune koyuyorlar bu adam ne yer ne icer borclu mu kiracimi cocugu var mi inanin bana cocugunun istedigi bir gofreti bile alamamak insana o kadar agir geliyor ki anlatamam is ariyosun cebinde paran yok acikiyon bi ekmek arasi doner alip yiyemiyon insanin cocuklari geliyo gozunun onune yiyemiyon bu yuzden kolelik sistemini yikmak sart tabi tutarli hakiki ici disi bir insanlar sart.”

Adını gizli tuttuğumuz bir başka çalışan: “Herkes kendine gore hakli nedenleri var ama sormak isterim size arkadaslar hangimiz 8 saat calisarak desteksiz bir sekilde evimizin gecimini saglayipda cck okuta biliyoruz ben ustalik yapiyorum ve calisma saatimiz 8 saat ve verilen maasla ben kalifiye eleman bulamiyorum isi bilen eleman 12 saat calisacak is ariyorum ihtiyacim var diyor ve bizde gecmisde ayni seyleri istedik ve hala bunu isteyen arkadaslarimiz var ve elleride mecbur pazar gelsinde 24 saat mesai yapayim pazar parami cikarayim diye ama asosyal olmus ozel hayat yok sosyal bi faliyet yok.”

Adını gizli tuttuğumuz bir başka çalışan: “Bişey olmaz sekiz saat oniki saatin sıkıştırılmış hali. Adam lar ordan kisiyo ordan geciriyo .üç makina veriyo. Eve geliyosun her tarafın ağrıyor. Bizim millete desenki oniki saat yapalım 2000 lira maaş yapalım havaya ziplar aradan zaman geçince bu iş yapılmaz der.”

Eski bir çalışan: 25 senelik meslek hayatimin 19 senesini ormecilik yaparak geçirdim ve ormeciligi 2010 senesinde biraktim. Tekstilin ihracat ve imalat bolumunde devam etmeye karar verdim. Ormeciler kadar birbirinin kuyusunu kazan, fiyatlari kıran başka bir sektör daha görmedim. Halada değişen bir sey olmamış. Bu işler inaninki orgutlenmeyle olacak işler degil. Ormecilerin önce birbirlerine sahip çıkmasi gerekli. Fiyat lari kirmiyacaklar, eleman yetistirecekler, işi ogreticekler. Iplikciler ve boyahaneler hic bir zaman ormecinin buyumesini istemediler ve buyumesinler diye ellerinden geleni yaptilar. Gecmis ve bugünkü hükümetlere lobicililik yaparak hep önünü kestiler ve ölmiyecek ama sürünecek kadar para kazandirdilar. Yazacak cok sey var ama Allah yardimciniz olsun.

Share this post:

Related Posts

Comments are closed.