Merter’de büyük bir kriz mi yaşanıyor?

m1Dolardaki artış ve Türkiye’nin komşu ülkelerle yaşadığı sorunlar, Merter’deki tekstilci esnafına kepenk indirtti. Sezon başlamadan 250 bin dolar zarar eden esnaf, artan kira fiyatlarını ise karşılayamıyor. Bölge esnafı yaşananların Merter’de görülmüş en büyük krizi olduğu konusunda hemfikir.

2015 itibariyle tekstilde görülen talep azalması, doların Avro karşısında değerlenmesi, komşu ülkelerdeki iç çatışmalar üst üste gelince Merter’de esnaf siftah yapamamaya başladı. Birçok mağazanın birer birer kepenk indirmeye başladığı Merter’de esnafla görüşen Meydan gazetesi muhabiri Abdulkadir Çalgın çarpıcı röportajlar gerçekleştirdi. İşte haberde yer alanlar:

İki önemli neden: 1- Esnafın ödemelerini yapamaz hale gelmesinde en büyük sebep ise doların TL karşısında aşırı değer kazanması. Dükkân kiralarını dolarla ödeyen pek çok esnaf ayda 5-6 bin TL fazladan kira ödemek zorunda kalıyor. 2- Hükümetin komşu ülkelerle yürüttüğü yanlış politikalar yüzünden bu bölgelerden çok sayıda müşterilerini kaybetti.

Her ay 6 bin TL fazladan kira
Kumaşı dolarla aldıkları için sezona daha başlamadan 200 bin dolar zarar ettiğini söyleyen Metin Kaya (40) bundan dolayı dört aylık kirasını ödeyemediğini anlatıyor. Dükkân kirasının 10 bin dolar olduğunu ve yükselen dolar fiyatları yüzünden her ay 6 buçuk bin lira zarara uğradığını kaydeden Kaya, iktidarın medyayı elinde bulundurmasından dolayı yaşadıklarının basına yansımadığını vurguluyor. Kaya devletin kötü politikaları yüzünden Arap, Libyalı, Suriyeli, İranlı müşterilerinin artık gelmediğini söylüyor. Kaya ayrıca, “Devletin en başındaki kişinin demeçleriyle doların yükselmesinden dolayı bir anda 200 bin dolar borçlandık” dedi.

Bülent Karataş (39) yaklaşık 25 yıldır tekstil işiyle uğraşıyor. 2003’ten beri tekstil piyasasında gizli bir krizin olduğunu belirten Karataş, en büyük krizin bu yıl yaşandığını söylüyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin patlak vermesiyle beraber doların da bir anda en yüksek seviyeye ulaşmasının kendilerini kötü etkilediğini kaydeden Karataş, “Son 1 yılda 170 bin TL’ye yakın zarara uğramış durumdayım. Bunun en büyük sebebi ise Türkiye’nin üretici bir ülke olamaması. Çünkü üretemediğimiz zaman dolayısıyla dışa bağımlı oluyoruz. Bu sefer dolar yükseldiği zaman bizlerde çok kötü bir şekilde etkileniyoruz. Sözde tarım ülkesiyiz ama pamuğu bile artık dışarıdan alıyoruz. Yani devletin yanlış politikaları yüzünden binlerce lira kaybımız oluyor.” diye konuştu. HABERİN DEVAMI

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment