Şanlıurfa HOSAB’ın temel atma töreni

Yeni teşvik yasasının avantajlarından sektörü ve bölge insanını yararlandırmak isteyen İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Şanlıurfa’da hazır giyim üretim merkezinin temeli atılıyor.

resim1Binlerce kişiye istihdam imkânı sağlayacak Şanlıurfa Hazırgiyim Organize Sanayi Bölgesi’nin (HOSAB) temeli, 22 Mayıs Cuma günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi tarafından atılıyor. Bu organize sanayii bölgesinde 2 yıl içinde 7000-10000 Arasında istihdam yaratılacak.

2023 çıtalarının çok yüksek olduğunu vurgulayan Tanrıverdi, 60 milyar dolarlık hedefi tutturabilmek için mevcutpazarlarda payı yukarıya çıkarmak, ayrıca yeni pazarlar bulmak zorunda olduklarını kaydetti. HOSAB’ın sektörün sorunlarını çözme yönünde atılmış bir adım olarak değerlendirdiğini aktaran Tanrıverdi, “Hazır giyimciler için burada 350 dönüm alan ayrıldı. Bu alan arsa katılım ve altyapı maliyet bedeli alınmaksızın firmalarımıza tahsis edildi. 15 firma ile sözleşme imzalandı ve tahsis işlemleri yapıldı” dedi.

HOSAB, teşvik yasası avantajları beraberinde kümelenme mantığı içinde ihracatımızın ilklerine imza atan hazırgiyim ve konfeksiyon sektörüne yakışır bir şekilde tasarlanmış olup, bu proje ile sektörün tüm bileşenlerinin yanı sıra sosyal donatı alanlarını da içerecek çalışmaları devam eden finans modeli ile yatırımcılar kira öder gibi üretim tesisi sahibi olabileceklerdir. Ayrıca; bölgede ihtiyaç duyulan iş gücü ve işgücünün eğitimi, ilgili Bakanlıklar, Valilik, Belediye Başkanlığı, İŞKUR, Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi gibi bölgenin resmi ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ve çabası ile sağlanacaktır.

resim2

resim3

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment