Hazır giyimciler hedef pazarlarını belirledi

Tekstil sektörünün 2016 yılında yeni hedef pazarlara açılması ile ilgili projelerin yol haritası İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleşen toplantı ile belirlendi.

ito212 Ocak 2016 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıya İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Servet Samsama, İTO Fuarlar Koordinatörü Aysun Yılmaz, LASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca ve Genel Sekreter Şerafettin Yüzüak, BATİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Cansev, OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş ve Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Tunç ile sektör temsilcileri katıldı.

Kenya, Etiyopya, Tanzanya Roadshow Tanıtım Toplantısı’nda bu ülkelerin neden hedef pazar olabileceği hakkında bilgiler veren İTO Fuarlar Koordinatörü Aysun Yılmaz; Afrika bölgesindeki birçok ülkenin hazır giyim sektöründe yeni hedef pazar olabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirtti. Roadshow düzenlenmesi planlanan ülkelerin genel özellikleri hakkında bilgiler veren Yılmaz; ülkelerin nüfus yoğunlukları, kültürleri ve coğrafik özelliklerini yapılacak olan keşif gezileri kapsamında değerlendirdi.

Kenya, Etiyopya ve Tanzanya ülkeleriyle sınırla kalmaması planlanan projelerin 2016 yılının Mart veya Nisan aylarında hayata geçirilmesine karar verildi. Tekstil sektörünün gelişimi için gerekli olan herşeyi yapmaya hazır olduklarını ifade eden İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu; gerçekleşecek olan Roadshow için Ekonomi Bakanlığı ile görüşüldükten sonra, tekstil merkezlerini temsil eden Sivil Toplum Kuruluşları ile ortak çalışmalar yürütüleceğini belirtti. Toplantıda; LASİAD ve sektörel STK’lar iş birliği ile hayata geçmesi planlanan Roadshow öncesinde bölgeye gönderilecek olan keşif grubunun bölgenin potansiyeli hakkında saha araştırması yapmasına karar verildi. LASİAD’ın arama konferansındaki çalışmalarıyla Afrika’da ki en güçlü hedef pazarlardan biri olarak saptadığı Gana için ilerleyen dönemlerde ayrıca bir çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan katılımcılar; Afrika’nın tekstil sektörünün gelişmesinde önemli bir rol oynayacağını belirttiler.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment