FETÖ soruşturması iş adamlarına da uzandı

resim515 Temmuz akşamı Türkiye’nin demokratik yapısına, parlamenter sisteme, TSK’ya ve meşru hükumete karşı yapılan darbe girişimi sonrası soruşturmalar hız kazandı. Özellikle OHAL’in kabulünün ardından TSK ile devlet kurumlarının yanı sıra iş dünyasında da ciddi bir soruşturma yürütülüyor. İş dünyasındaki soruşturmaların bir ayağı da tekstilde sürüyor.

Hükümetin, OHAL’den aldığı güçle ülkemizi kaosa sürüklemeye çalışan terör örgütünün finans kaynaklarına ve iş dünyasındaki yapılanmasına yönelik operasyonlarda ilk etapta firmalar üzerinden örgütü finanse eden işadamlarının listesi çıkarıldı. Yurtdışı vakıf, dernek, örgüt birimlerine para transferlerinde rol oynayan 1000’e yakın işadamı olduğu iddia ediliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finansal kaynak sağlayan şirketlerin birer birer bulunup kapatılacaklarını ifade ederken, bu kapsamda geniş çalı bir çalışmanın büyük bir titizlikle devam ettiğini söyledi. Bakan Tüfenkci, FETÖ’nün para kaynağı olan şirketlere yönelik çalışmaların devam ettiklerinin altını çizerken, “Bu darbe teşebbüsünden önce bir inceleme vardı. Şimdi bu incelemeler hızlı bir şekilde sonuçlandırılacak. FETÖ’ye müzahir, onlara finansal kaynak sağlayan şirketler bir bir bulunup ya kapatılacak ya da haklarında soruşturma açılıp gerekli işlemler yapılacak” ifadelerini kullandı.

Operasyonların düğmesine basıldı 

Şanlıurfa’da iplik ve örme kumaş alanında faaliyet gösteren entegre tekstil firması Z. Tekstil San. Tic. A.Ş.’nin yaklaşık 77 milyon dolarlık ABD’ye para transferi yaptığı delillendirip 26 Nisan’da operasyon yapılmıştı. Firma üst düzey yetkilileri göz altına alındı. Bir başka operasyon Bursa’da faaliyet gösteren dokuma kumaş alanında faaliyet gösteren G. Tekstil isimli fabrikaya yapıldı. Polis, himmet, burs, kurban ve zekat adı altında topladığı çek, senet ve yüklü miktardaki kayıt dışı nakit para bulunduğu iddiaları üzerine baskın yaptı.

8 Ağustos’ta FETÖ soruşturması kapsamında Samsun’da da gözaltılar oldu. Ünlü e-ticaret markasının sahibi Tozlu AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tozlu’nun da aralarında bulunduğu 34 iş adamı ve esnaf adliyeye sevk edildi.

TUSKON üyelerine operasyon

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Fetullahçı Terör Örgütü’nün iş dünyası yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı bulunan 187 şüphelinin tüm malvarlıklarına el konulmasına karar verildi.Gözaltına alınan şüpheli sayısı 60’a yükseldi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca, FETÖ’nün iş dünyasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, yeni bir gelişme yaşandı.

Soruşturmayı yürüten Başsavcıvekili İsmail Uçar, hakkında gözaltı kararı verilen aralarında TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü, Faruk Güllüoğlu Baklavaları’nın sahibi Faruk Güllü’nün de aralarında bulunduğu 187 şüphelinin tüm malvarlıklarına el konulmasına karar verdi.

Türkiye’nin her tarafından ihbarlar yapıyor

Terör örgütü FETÖ/ PDY’ya yapılan operasyonlar sürerken ülke genelinde ihbarlar da yapılıyor. Çevresinde tanıdığı ya da bildiği şirketlerin ve yöneticilerin isimlerini vererek polise, devlet kurumlarına ve bakanlıklara ihbarlar yapılıyor. Özellikle sosyal medya üzerinden firmaların isimleri zikredilerek ihbarlar olduğu görülüyor. Bu şirketler arasında çok sayıda entegre tekstil firması, iplik fabrikası, hazır giyim firmaları da yer alıyor.

ÖRSAD’dan Açıklama

resim8Değerli Üyelerimiz;

Son günlerde sektörümüz içinde kişi ve işletmeleri rencide ederek sıkıntıya sokan asılsız bilgilere itibar edilmemesini ve bizlere yakışır şekilde işimizin başında olmamız gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle böyle günlerde daha sıkı birbirimize kenetlenerek istihdama ve istikrara yönelik katkılarımızın ortak devam etmesi çok önemlidir. ÖRSAD olarak bilgimizin dışında ortaya atılan ve atılacak olan söylentilerin gerçeği yansıtmadığını da bilgilerinize sunarız.

ÖRSAD Yönetim Kurulu Başkanı Fikri KURT

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment