İHKİB Başkanı: Rusya pazarında hızlı büyüme bekliyoruz

Antalya’da düzenlenen Türkiye – Rusya Medya Forumu’nun ikinci gününde Rus ve Türk gazetecilerle bir araya gelen Tanrıverdi, “Rusya pazarında bundan sonra daha hızlı büyüme bekliyoruz” dedi.

forumTürk tekstil ve konfeksiyon sektörünün Rusya pazarına girişinin uzun yıllar öncesine dayandığını belirten Tanrıverdi, sektörün Rusya’da markalaşmaya başladığını söyledi. Tanrıverdi Rusya’da AVM’lerle birlikte alışveriş kültürünün de geliştiğini kaydetti. Rus basının yönettiği sorulara cevap veren Tanrıverdi, temel olarak iki ülke arasında yaşanan sorunlarda vize konusunun temel sıkıntılardan biri olduğunu söyledi.

Tanrıverdi, “Daha yeni başvurduğumuz vize talebimize günlük vize alabildim” dedi. Moskova’da başlayan CPM Tekstil Fuarı’na katılmak için vize talebinde bulunduklarında Rus makamlardan 10 günlük vize alabildiklerini ifade eden Tanrıverdi, ”Vize taleplerini gittiğiniz işin süresine göre veriyorlar. Bu da sıkıntılara neden oluyor. Rusya ile tekrar vizesiz döneme geçilmeyi bekliyoruz” diye konuştu.

Rusya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerinin üzerindeki mali baskıların azaldığını ifade eden Tanrıverdi, yeni dönemde vize konusu ve Rusya’da çalışan personele yönelik oturma izni gibi konuların öncelikli olduğunu söyledi. Rusya’da iş yapmanın ve bu pazarda güçlü bir şekilde var olmanın doğru partnerlerle kurulan işbirlikleri ile olabileceğini söyleyen Tanrıverdi, sektördeki pekçok Türk firmanın Rusya’ya gitme hedefleri olduğunu kaydetti.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/rusya-pazarinda-hizli-buyume-ekonomi-2304890/

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment