Tekstil ve hammaddeleri ihracatında gerileme

resim3Türkiye’nin tekstil ve hammaddeleri ihracatı, 2016 yılının Ocak-Eylül döneminde %0,1 oranında gerileyerek 7,4 milyar dolarda kaldı.

2016 yılı Ocak-Eylül döneminde, Türkiye tekstil ve hammaddeleri ihracatında öne çıkan ülkeler değerlendirildiğinde, en önemli ihracat pazarımızın İtalya olduğu görülmektedir. İtalya’ya yapılan tekstil ve hammaddeleri ihracatımız Eylül ayında %4,3 artışla yaklaşık 75 milyon dolar değerinde gerçekleşirken Ocak-Eylül döneminde ise ihracatımız %1,9 oranında artışla yaklaşık 647 milyon dolar değerinde kaydedilmiştir.

Ocak-Eylül döneminde ülkemizden en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirilen ikinci ülke Almanya’dır. Almanya’ya tekstil ve hammaddeleri ihracatımız Eylül ayında %0,5 oranında artmış ve yaklaşık 67 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir. Ocak-Eylül döneminde ise Almanya’ya tekstil ve hammaddeleri ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %0,8 oranında gerileyerek yaklaşık 621 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir.

Ocak-Eylül döneminde tekstil ve hammaddeleri ihracatımızda üçüncü önemli ihracat pazarımız Bulgaristan olmuştur. Bulgaristan’a yapılan ihracat Ağustos ayında 2015 yılı Eylül ayına kıyasla %145,3 oranında artarak 62 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir. Ocak-Eylül döneminde ise bu ülkeye tekstil ve hammaddeleri ihracatımız %88,4 artış ile yaklaşık 460 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir.

Rapor: Tekstil, Deri ve Halı Ar-Ge ve Mevzuat Şubesi

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment