Yerli tekstil makine üretimi ve kullanımında önemli işbirliği

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) ile Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) yerli makine ve aksesuarlarının üretimi konusunda işbirliği protokolü imzaladı.

MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk ve TEMSAD Başkanı Adil Nalbant, düzenledikleri imza töreninde tekstil ve hazır giyimde yerli makine kullanımı, yerli makine ve aksesuarları üretimine ilişkin adım atıldı. Türkiye’nin üretim ve ihracatta öncü sektörü tekstil ve hazır giyimde verimliliğinin artırılması amacını taşıyan imzanın orta vadede Türkiye’nin makinede dışa bağımlılığını da azaltarak, ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacağını söyleyen Hüseyin Öztürk, imzanın gerçekleşmesiyle ülke ekonomisine önemli katkı sağlanmasının önünün açıldığını söyledi.

Türkiye’nin 2016 ihracatının yaklaşık 142 milyar Dolar olduğunu kaydeden MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, “Özkaynağıyla hareket eden bir sektör olarak ihracattaki etkinliğimizi korumaktayız. Üretimde, ihracatta, istihdamda böylesine önemli bir sektörün makine ithalatı 2014 yılında 2.2 milyar dolar, 2015 yılında ise 1.3 milyar dolar civarındadır. TEMSAD ile yaptığımız bu işbirliğiyle bir taraftan tekstil ve hazır giyim ile birlikte diğer imalat sektörlerinin de makine ihtiyaçlarını yerli üreticilerden karşılamasına dikkat çekmek, diğer taraftan bu alanda ithalata bağımlılığımızı ortadan kaldırmak ve yerli makine üretimini desteklemek istiyoruz” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/tekstil-ve-hazir-giyim-sektorunden-yerli-makine-40339247

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment