2016’da tekstil ve hammaddeleri ihracatı 9,8 milyar dolar oldu

Türkiye’nin 2016 yılı toplam tekstil ve hammaddeleri sektörü ihracatı, %0,2 oranında gerileme ile 9,8 milyar dolar oldu. Örme kumaş ihracatımız ise yüzde 4,2 artarak 1,5 milyar doların üzerine çıktı.

2016 yılı Ocak-Aralık döneminde en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı AB(28) ülkelerine yapıldı. AB(28) ülkelerine yapılan ihracat, Ocak-Aralık döneminde %7,4 artışla 5,2 milyar dolar değerinde kaydedilmiştir. Bu rakama göre AB’nin payı yüzde 53’tür.

2016 yılı Ocak-Aralık döneminde, Türkiye tekstil ve hammaddeleri ihracatında öne çıkan ülkeler değerlendirildiğinde, en önemli ihracat pazarımızın Almanya olduğu görülmektedir. Almanya’ya yapılan tekstil ve hammaddeleri ihracatımız Aralık ayında %12,6 gerilemeyle yaklaşık 66 milyon dolar değerinde gerçekleşirken Ocak-Aralık döneminde ise ihracatımız %2,9 oranında gerileyerek 832 milyon dolar değerinde kaydedilmiştir.

Almanya birinci pazar, İtalya ikinci

Ocak-Aralık döneminde ülkemizden en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirilen ikinci ülke İtalya’dır. İtalya’ya tekstil ve hammaddeleri ihracatımız Aralık ayında %5,1 oranında artmış ve 52 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir. Ocak-Aralık döneminde ise İtalya’ya tekstil ve hammaddeleri ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %0,4 oranında artarak 828 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir. Ocak-Aralık döneminde tekstil ve hammaddeleri ihracatımızda üçüncü önemli ihracat pazarımız Bulgaristan olmuştur. Bulgaristan’a yapılan ihracat Aralık ayında 2015 yılı Aralık ayına kıyasla %77,6 oranında artarak yaklaşık 51 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir. Ocak-Aralık döneminde ise bu ülkeye tekstil ve hammaddeleri ihracatımız %93,1 artış ile 629 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir.

2016’da 2,1 milyon ton tekstil ve hammaddeleri ihraç edildi

2016 yılı Ocak-Aralık döneminde Türkiye tekstil ve hammaddeleri sektöründe miktar bazında %4,4 artışla 2,1 milyon ton ihracat gerçekleşmiştir. Aralık ayında ise miktar bazında ihracatımız %7,8 oranında artmıştır.

2016’da en fazla dokuma kumaş ihraç edildi

Ürün Grupları Bazında Tekstil ve Hammaddeleri İhracatımız 2016 yılı Ocak-Aralık döneminde ürün grupları bazında tekstil ve hammaddeleri ihracatımız incelendiğinde, en önemli ürün grubunun dokuma kumaş olduğu görülmektedir. Tekstil ve hammaddeleri ihracatımızın %25,4’ünü oluşturan dokuma kumaş ihracatı bu dönemde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %4,1 oranında azalarak yaklaşık 2,5 milyar dolar değerinde gerçekleşmiştir. Dokuma kumaş ihracatımız Aralık ayında ise %4,2 oranında azalarak yaklaşık 201 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir.

2016 yılı Ocak-Aralık döneminde toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatımızda ikinci önemli ürün grubu, sektörümüz ihracatının %16,7’sini oluşturan iplik grubudur. İplik ihracatımız 2016 Ocak-Aralık döneminde 1,6 milyar dolar değerinde gerçekleşmiştir. İplik ihracatımızın Aralık ayı ihracat değeri ise %11,8 oranında artışla 137 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir. 2016 yılı Ocak-Aralık döneminde tekstil ve hammaddeleri ihracatımızda üçüncü önemli ürün grubu ise, tekstil ve hammaddeleri ihracatımızın %16,2’sini oluşturan tekstil sektörüne dâhil ev tekstili grubudur. Bu ürün grubuna ihracatımız %3,7 oranında yükselişle yaklaşık 1,6 milyar dolar değerinde gerçekleşmiştir. Aralık ayında ise ihracatımız %1,1 oranında gerilemeyle yaklaşık 130 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir.

Örme Kumaş İhracatımız

Örme kumaş ihracatımız 2016 yılı Ocak-Aralık döneminde %4,2 oranında artarak 1,5 milyar dolar değerinde gerçekleşmiştir. Aralık ayında ise örme kumaş ihracatımız %5,7 oranında artış kaydetmiştir. Ürün grubu bazında örme kumaş ihracatımız 2016 yılı Ocak-Aralık döneminde alt ürün grupları bazında örme kumaş ihracatımız incelendiğinde, en önemli alt ürün grubunun 809 milyon dolar ihracat değeri ile diğer örme kumaş olduğu görülmektedir. Bu ürün grubunun toplam örme kumaş ihracatımızdaki payı %53,8’dir. Aralık ayında diğer örme kumaş ihracatımız %4 oranında artmıştır.

 

Rapor: Tekstil, Deri ve Halı Ar-Ge Şubesi İTKİB Genel Sekreterliği

 

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment