Tekstil İhracatımızda Rusya’nın Adı Yok

2015 24 Kasımından beri tekstilde en fazla ihracat yaptığımız ülkelerin başında gelen Rusya ile ikili ilişkilerimiz düzeldi ancak ihracatta aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Türkiye’nin Rusya yaptığı tekstil ve hazır giyim ihracatı iki yıldır düzelmedi.  Son açıklanan ihracat rakamları bu ülkeye yapılan tekstil ve hazır giyim ihracatı bugüne kadar ki en düşük seviyelerine indi. Tekstil ihracatımızda bu ülke İtalya’dan sonra ikinci sırada gelirken bugün 30’uncu sıralara kadar  geriledi.

İstanbul Tekstil ve Tekstil Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin yayınladığı Ocak 2017 Raporu bu çarpıcı gerçeği ortaya koydu. 2017 yılı Ocak ayında Türkiye 762,6 milyon dolarlık tekstil ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirdi. Bu ihracatın 72,1 milyon dolarlık kısmı İtalya’ya, 64,7 milyon dolarlık kısmı Almanya’ya, 48,1 milyon dolarlık kısmı ise Bulgaristan’a gerçekleştirildi.

2015’ten önce bazen ilk sırada bazen İtalya’dan sonra gelen Rusya ise listede, 5,6 milyon dolarla 30’uncu sırada geldi. Bu olağanüstü düşüş iki ülke arasında iyi giden ilişkilerin tekstil ayağında bir yansımasının olmadığını gösteriyor.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment