Çin’de İşçilik Maliyetleri %12 Arttı; Yatırımlar Başka Ülkelere Kayıyor

Dünyanın en büyük tekstil ve hazır giyim üreticisi ve ihracatçısı Çin’de artan işçilik ve üretim maliyetleri nedeniyle yabancı firmaların ve Japon firmaları bu ülkedeki yatırımlarını başka ülkelere taşıyor.

Son dönemde sektörde yaşanan kayıplara rağmen Çin tekstil ve konfeksiyon sektöründe halen 4,6 milyon kişi istihdam edilmekte ve 2015 yılı rakamlarına göre hazır giyim ve tekstil ihracatı 284 milyar dolara ulaşmaktadır. Diğer yandan, sektörde ücretlerin, ekonomik büyümenin üzerinde bir oranda, yıllık ortalama  % 12 düzeylerinde artması işçilik ve üretim maliyetlerini üst düzeylere çıkarmakta ve Çin’de yerleşik firmaların diğer ülkelerle rekabetini zorlaştırmaktadır.

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı diğer yabancı şirketler gibi Japon tekstil ve hazır giyim firmalarının bir kısmının da Çin’den ayrıldığı ve Japonya’ya döndükleri belirtilmektedir. Geçmişte düşük işçilik maliyetleri nedeniyle Japonya’dan Çin’e gelen birçok firmanın Japonya’ya geri dönmeyi veya üretimi 3. bir ülkeye taşımayı düşündüğü kaydedilmektedir.

Kaynak: www.ihkib.org.tr

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment