Konukoğlu: Tekstilde Türkiye Bayrağı Dalgalanıyor

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Tekstil bitti diyenlere seslenerek; “Tekstil bitti diyenlere bakmayın. Tekstilde Türkiye bayrağı dalgalanıyor, açın gözlerinizi’ dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Mustafa Kemal Amfisinde düzenlenen 14’üncü Ulusal Tekstil Mühendisliği Öğrenci Kongresi’ne katılan TOBB Türkiye Tekstil Sanayi Meclisi Başkanı ve SANKO Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, öğrencilere kendi iş yaşamından kesitler anlatarak, iş başvurusu sürecinde nasıl davranmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu. Tekstil sektörünün geleceğinden endişe edilmemesini isteyen Konukoğlu, “Mühendis adaylarına sesleniyorum. ‘Tekstil bitti’ diyenlere bakmayın, tekstilde Türkiye’nin bayrağı dalgalanıyor. Açın gözlerinizi, Türkiye tekstilden daha uzun yıllar ekmek yiyecek” dedi.

İngiltere ve Fransa’nın bir asra varan tekstildeki hakimiyetlerinin, bu ülkelerin sömürgelerinin bağımsızlıklarını kazanması ile sona erdiğini anımsatarak, “Fransa’dan sonra tekstilde bayrağı İtalya devralmıştı. Ancak, son 20-25 yıldaki gelişmeler sonrasında Türkiye öne çıktı. Kumaşımız, tasarımımız rakip tanımaz hale geldi. Türkiye’de birikim var, tekstil bitmez. Tekstilde ekmek var. Korkmayın, mesleğinizi en iyi şekilde yapmak için çaba gösterin” ifadelerine yer verdi.

Herkesin başarı hikayesini kendisinin yazacağına vurgu yapan Konukoğlu, “Hayal edin, hedef koyun, peşinden koşun, çok çalışın” diyerek öğrencilere yol haritası çizdi. Bir soru üzerine, çalışmaya başladığı dönemde Adana Güney Sanayi’de usta olmayı hayal ettiğini, örnek aldığı kişinin ise Sakıp Sabancı olduğunu kaydeden Konukoğlu, sektörün geldiği noktayı, “Eskiden bobinde bir usta günde en fazla 12 kilogram iplik sarardı. Şimdi 6 ton iplik sarıyor” diyerek özetledi.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment