Osmanbeyli Esnaf Suriyelilerden Rahatsız

Türkiye’nin üç önemli moda merkezinden biri olan Osmanbey’de son günlerde Suriyeli esnafın yarattığı rahatsızlıklar konuşuluyor. Osmanbey’de dükkan kiralayan Suriyeli esnafın iş kültürü ve rekabet şartlarına uymayan faaliyetleri yerli esnafın tepkisini çekiyor.

Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen Suriyeli tekstilcilerin bazıları Osmanbey’de dükkan ve mağaza açarak bu işlerini burada sürdürmeye başladılar. Uzun süre boş kalan dükkanlar Suriyeliler tarafından tutulup, işletiliyor. Sayıları azımsanmayacak kadar çok. Osmanbey’de canlanma yaratan bu gelişme yerli esnafın hiç hoşuna gitmiyor.

Bölge esnafını temsil eden OTİAD, üyelerinden gelen rahatsızlık üzerine harekete geçti. Konuyu tüm yönleriyle analiz ederek ortaya çıkan sorunun çözümü için çalışmalara başladı. Televizyon ve gazetelere açıklamalarda bulunan OTİAD Başkanı İlker Karataş, Suriye’den gelenlerin uyum sağlayamadığını, Osmanbey’in iş kültürüne uymayan davranışlar sergilediğini belirterek şunları söyledi: “Osmanbey’in bir ticaret geleneği var. Osmanbeyliler tarafından genel kabul görmüş kurallara aykırı hareket edilmesi bölgenin imajına, düzenine iç barışına, zarar verir; fakat bundan daha çok zarar verecek bir şey var! O da bu konunun karşılıklı konuşulması yerine yorum ve yargılarla, kulaktan dolma bilgilerle konuşularak manipülatif bir hale getirilmesi. Eğer biz kırk yıllık geleneği temsil ediyorsak, Suriyeli firmalara ön yargısız yaklaşıp, kendimizi ve bölgemizdeki ticari anlayışı daha doğru ifade etmenin de bu geleneğin bir parçası olduğuna inanıyorum. OTİAD Yönetim Kurulu olarak konuyu, hem kendi aramızda, hem sektörümüzün duayenleri ile yaptığımız toplantılarda ele alarak bundan sonrası için nasıl hareket etmemiz gerektiğini belirledik. Bu anlamda, Suriyeli firma temsilcilerine yönelik bir toplantı gerçekleştirmeyi planladık; aynı şekilde Osmanbey Moda dergisi de konuyu gündeme taşıyan bir dosya hazırlayarak sokakta dillendirilen bazı noktalara açıklık getirdi.

“Suriyeliler, ticaret kültürünü, iş anlayışını Suriye’deki gibi devam ettirebilecekmiş gibi davranıyorlar.” diyen Karataş, “Bu ülkenin şartları orasıyla bir değil. Bunu kontrol altında tutmazsanız, haksız rekabetle karşı karşıya kalıyorsunuz. İş kültürleri uyuşmuyor. Gayriresmi çalışmalara biraz daha fazla yöneliyor onlar. O insanların adaptasyonu için elden gelen her türlü çalışma yapılmalı.” açıklamasında bulundu. Kaynak: http://otiad.org.tr

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment