İkitelli OSB Tekirdağ’a Taşınıyor

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Şaban Gülbahar, TOKİ öncülüğünde dev ve modern bir OSB’nin Tekirdağ’da kurulacağı müjdesini verdi. 

İkitelli OSB’nin geleneksel iftarında konuşan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Şaban Gülbahar, “İkitelli artık İstanbul’a yetmiyor. Mevcut iş yerleri artık ihtiyaçları karşılayamıyor. Bu durum yeni bir OSB’nin kurulmasını zorunlu hale getirdi.” diyerek yeni bir OSB’nin kurulacağı müjdesini verdi.

Yeri TOKİ’nin belirleyeceğini, muhtemelen Çerkezköy ile Saray arasındaki Kapaklı’nın güneyinde 10 bin hektarlık bir alan olacağı bilgisini veren Gülbahar, “TOKİ, arsa ve altyapı bedellerini İkitelli OSB’den alacak. En küçük pay 3 dönüm olacak; 50, 100 ve 500 dönümlük parseller de olacak.” açıklamasında bulundu.

TOKİ ile protokol aşamasında oldukları bilgisini veren  Gülbahar, “Ben bu projeye ‘Organize Sanayi Şehri’ adını koymak istiyorum.” dedi.

Yeni OSB’ler Endüstri 4’e uygun yapılacak

Hükümet, sanayide büyük değişim ve yer değiştirme için adımlar atılıyor. Şehir içinde dar sokaklarda faaliyet gösteren imalathaneler yeni kurulacak organize sanayi bölgelerine taşınacak. 3 yılda tamamlanması planlanan dönüşüm için 1 milyar dolar ayrıldı. Türkiye sanayisinin kalbi durumundaki Marmara ve Ege Bölgeleri için endüstri tesislerinin taşınma ve dönüşüm planları bir bir uygulamaya geçiyor. Bu kapsamda bazı OSB’lerin kapanması bazılarının da taşınması gündemde. Dev dönüşüm kapsamında Endüstri 4.0’a uyumlu 30 yeni OSB de kamu kaynakları ile hayata geçirilecek. Bu kapsamda hali hazırda 60 bin işletmenin faaliyet gösterdiği İstanbul’daki 8 OSB, 2017 sonunda taşınmaya başlayacak. KOBİ’lere uzaklık ve ticari hacim gibi özelliklere bakarak 75 ila 200 bin TL arasında hibe destek sağlanacak. 3 yılda tamamlanması planan dönüşüm için kamudan 1 milyar dolar ayrıldı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülecek olan çalışmalarda 1 milyon yeni istihdam hedefi de bulunuyor. Öte yandan sanayiciler kendi yatırımları ile de önemli bir değişim süreci başlatmış durumda. İstanbul İMES’te, büyüyen ve kabına sığmayan firmalar için Yalova ve Bandırma’da iki ayrı OSB yapılıyor. İkitelli’deki firmalar için de Tekirdağ, Kapaklı ve Hadımköy yolu görünüyor. Firmalarını şehir dışına ve yeni sanayi bölgelerine taşıyanlara maddi destek de sağlanacak. Öte yandan Türkiye’de fark yaratmak ve bu dönüşüme katılmak isteyen şirketler için ilk kez özel bir fon oluşturuldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca organize edilen fon, imalat sanayiinde dönüşüm, hizmetler ve yaratıcı endüstriler, Ar-Ge ve yenilikçilik, teknoloji transferi ve ticarileşme ekseninde geliştirilecek projeleri kapsıyor.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment