2016’nın İlk 4 Ayında Pamuk İthalatı Neden Azaldı?

Tekstil ve hazır giyim sanayinin nabzını tutmak gerektiğinde bakılması gereken unsurlardan biri de hiç şüphesiz pamuktur.  2016 yılında toplam miktarı 821,3 bin ton olan 1,24 milyar dolarlık pamuk (kardesiz veya penyesiz) ithal edildi. Bu yıl ise geçen yıldan daha iyi değil, düşüş var.

TÜİK dış ticaret kayıtlarına göre 2016’nın Ocak-Nisan döneminde 556 milyon dolar değerinde 370,5 bin ton pamuk ithal edilmişken bu rakam bu yılın aynı döneminde miktar olarak 262,4 bin tona değer olarak ise 460 milyon dolara geriledi.

[the_ad id=”4860″]Bu yılın ilk 4 ayındaki rakamlar pamuk ithalatının miktar olarak 108,1 bin ton azaldığını gösteriyor. Oldukça yüksek bir rakam. Bu azalma çeşitli sebeplerden kaynaklanmış olabilir. Örneğin tekstil piyasasında yaşanan durgunluk üretimin pamuk ayağında azalmasına neden olmuş olabilir. Dış ticaret verileri ihracatın tekstilde biraz arttığını, hazır giyimde ise bir miktar azaldığını gösteriyor ancak çok olağan dışı bir gerileme yok. Yani dış ticaretin azalması düşüşü çok fazla tetiklemiş olamaz. Dolar kurunun yüksek seyretmesi, referandum süreci gibi sebepler ithalatın azalmasını daha çok etkilemiş olabilir.

Bir diğer neden ise yerli üretimin artması olabilir. Türk pamuğu rekoltesinin 2015/16 sezonunda 700 bin tonlar civarında gerçekleşmişti. Özellikle devlet destekleri sayesinde ekim alanlarının yüzde 20’ye yakın genişlemesiyle bu üretim 2017 yılında 900 bin tonu bulması hatta üzerine çıkması ihtimalini getiriyor. Türk tekstil sektörünün yıllık pamuk ihtiyacının 1.5 milyon tonlar civarında olduğu göz önüne alındığında, tüketimin yarısı hatta yarıdan biraz fazlası iç piyasadan karşılanmış olabilecek. 2017 yılında pamuk ithalatının azalmasının altındaki nedenlerden biri de bu olabilir. Belki pamukta dışa bağımlılığın azaldığı bir döneme girmiş olabiliriz.

Tabloyu incelediğimizde hangi ülkelerden daha az pamuk aldığımız görülüyor. Özbekistan’dan bu yıl ilk 4 ayda hiç almamışız mesela. ABD’den daha az pamuk almışız. Brezilya oldukça gerilemiş. Türkmen pamuğunda azalma var. Komşumuz Yunanistan’dan daha fazla pamuk almışız. Hindistan diplerde…

Leon Picon

Leon Piçon / İyi Pamuk Uygulamaları Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
Rekolte 700 bin tonu aşabilir 2016/17 pamuk sezonuna bir önceki yıla kıyasla daha ümitli girildi. Pamuk ekimi yapılan alanlarda bir önceki yıla kıyasla yüzde 20’ye varan artış var. İklimkoşulları da geçtiğimiz yıllara kıyasla daha olumlu
geçtiğinden tarla verimlerinde de bir miktar iyileşme gözleniyor. Mevcut şartlar altında 2016/17 sezonu için pamuk rekoltesinin 700 bin tonu aşması mümkün görülüyor. Tarım Bakanlığı’nın 2016 yılının ekim ayında, ‘Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli’ kapsamında yayınladığı ‘Havza Bazında Desteklenecek Ürünler’ uygulamasının ülkemizdeki pamuk ekilişlerine olumlu yansıması bekleniyor. Uluslararası pamuk fiyatlarının da cazibesini devam ettirebilmesi durumunda ülkemiz pamuk üretiminin birkaç yıl içerisinde 1 milyon tonu aşması imkân dahilinde görünüyor.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment