Pakistanlı Tekstilcilerden “Kara Gün” Protestosu

Pakistanlı tekstilciler, hükumetin tekstil endüstrisine olan ilgisizliğinden ötürü Salı günü “Kara Gün” adıyla büyük bir protesto gerçekleştirecek.

Tüm Pakistan Tekstil İmalatçıları Derneği (APTMA), mevcut hükumetin anti-endüstri, anti-yatırım ve anti-ihracat politikalarına karşı protesto etmek için Salı günü fabrikalarını birgünlüğüne kapatıp büyük bir tepki protestosu gerçekleştirmeyi planlıyor.

Cumartesi günü Karachi’den ülkenin çeşitli şehirlerinden birlik yetkilileri ile ortak düzenlenen bir video bağlantısı konferansı sırasında APTMA Sindh-Balochistan Yönetim Kurulu Başkanı Zahid Mazhar, elektrik ve gaz altyapı geliştirme konusundaki Rs3.63’ün tekstil sektörüne uygulanan ücretin kaldırılmasını istediklerini söyledi. Ayrıca, APTMA’nın üst düzey bir üyesi Yaseen Siddique, başbakan tarafından açıklanan 180 milyar Rupelelik paketin kendilerine devredilmesi gerektiğini söyledi.

Ülke ihracatının neredeyse yüzde altmış kadar katkı sağlayan tekstil sektörünün Hükumet tarafından göz ardı edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden tekstilciler,  bu protesto kampanyasıyla ülkedeki tekstil endüstrisinin kriz içinde olduğunu göstermek istiyor.

Pakistan tekstil sanayi yüksek girdi maliyetleri nedeniyle rakiplerinin çok gerisinde kaldı. Bangladeş, Hindistan, Çin ve Vietnam gibi bölgesel rakipleri, düşük maliyetli girdiler ve her türlü teşvik ile endüstrilerini büyütürken Pakistan’da durum tam tersi istikamette gidiyor.

Pakistan’ın en büyük tekstil kuruluşu olan APTMA yönetimine göre tekstil sanayinin büyümesi çeşitli faktörler nedeniyle engelleniyor. Bu nedenle dünya ticaretindeki payını kaybediyor, Dernek özetle: “Günümüzün rekabet gücü yüksek küresel ortamda, tekstil sektörünün de tedarik zincirini yükseltmesi, üretkenliği geliştirmesi ve ayakta kalabilmek için katma değeri maksimize etmesi gerekiyor. Bu, ancak bu zorlukların üstesinden gelmek ve küresel rekabet edebilirlik kazanmak için sektör uygun çevre ve tam destekle sağlanırsa mümkündür.” tespitinde bulunuyor.

Pakistanlı tekstilcilerin Talep Ettiği Çözümler:

  • Elektrik tarifesinde ek ücret ödemelerinin kaldırılması
  • Ucuz Gaz ve LNG sağlanması
  • İhracat destekleri
  • 180 milyar Rs’lik destek paketinin yürürlüğe girmesi

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment