TİM, 2017 yılı Haziran Ayı İhracat Rakamlarını Gaziantep’te Açıkladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi 2017 yılı haziran ayı ihracat rakamlarını Gaziantep’te düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

TİM tarafından düzenlenen toplantının açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2017 Haziran ayında ihracatın 1.8 artışla 12.1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

TİM olarak 2017 yılını atılım yılı olarak ilan ettiklerini belirten Büyükekşi,  ‘Şunu gururla söyleyebiliriz ki kasım ayından bu yana tam 8 aydır ihracatta artış açıklıyoruz. Haziran ayında da Ramazan Bayramı sebebiyle iki iş günü eksik olmasına rağmen ihracatımızı artırmayı başardık. ‘Atılım Yılı’ ilan ettiğimiz 2017’nin başından beri istikrarlı bir artış elde etmemiz bizler için büyük bir mutluluk kaynağı.’dedi.

Büyükekşi, yılın ilk 6 ayında ihracatın yüzde 8,2 artışla 76 milyar 383 milyon dolar ve 2 aylık ihracatın yüzde 4,5 artışla 147 milyar 329 milyon dolar olduğunu belirterek, ihracatı ivmeli bir performansla artırma gayreti içinde olduklarını söyledi.

Haziran ayının lideri otomotiv

Haziran ayının liderinin yine otomotiv olduğunu belirten Büyükekşi, ‘Haziran’da ihracatın lideri yüzde 2,5 milyar dolarla yine otomotiv oldu. Bu sektörümüzün ihracatı haziran’da yüzde 16,4 artış kaydetti. Otomotivi sırasıyla 1,4 milyar dolarla hazır giyim, konfeksiyon ile 1,3 miyar dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Haziran ayında en fazla ihracat artışını sanayi ürünlerinde yüzde 178 ile gemi ve yat sektörü elde etti. Tarım ürünlerinde en fazla ihracat artışını yüzde 63 artış ile zeytin ve zeytinyağı sektörü yakaladı.’ şeklinde konuştu.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment