Şehir İçindeki Sanayi Siteleri Taşınıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi kapsamında bazı sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması uygulaması çerçevesinde ilk etapta 9 ildeki 10 sanayi sitesinin taşınacağını açıkladı.

Faruk Özlü

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Bakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında şehir içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması için ilk adımı atacaklarını açıkladı. İlk etapta 9 ilde bulunan (Isparta, Kastamonu, Düzce, Malatya, Elazığ, Rize, Sivas, Bursa ve Tokat) 10 sanayi sitesinin taşınacağını söyledi. Bu sitelerde 6 bin 181 iş yeri, 40 bin çalışan bulunduğunu belirten Özlü, arazi temininin yaklaşık maliyetinin de 280 milyon lira olduğunu, taşınma maliyetlerine ilişkin ise “10 sanayi sitesinin taşınmasının toplam maliyeti 2 milyar 200 milyon lira olduğunu açıkladı.

Türkiye’de Toplam 858 Sanayi Sitesi Var

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Bakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de aktif toplam 858 sanayi sitesi bulunduğunu, bu sitelerde yaklaşık 212 bin 141 iş yeri ve 1 milyon 63 bin çalışan olduğunu söyledi.

Bu sanayi sitelerinin Türk sanayisinin önemli bölümünü oluşturduğunu dile getiren Özlü, Bakanlığın son bir yıldaki çalışmaları sonucunda, sanayi sitelerindeki sanayicilerin daha geniş iş yerlerinde üretim yapabilmeleri amacıyla bu iş yerlerinin şehrin dışında makul mesafedeki geniş alanlara taşınmasını öngördüklerini söyledi.

135 Sanayi Sitesi Taşınacak

Özlü, “Bu çalışmanın belli ayakları var. İlk aşamada sanayi sitelerimizin envanterini çıkardık. İkinci aşamada yerleşim yeri alanları içinde kalan sanayi sitelerimizin belirlenmesi çalışmasını yürüttük. Yaklaşık 858 sanayi sitemizin 135’i şehir içinde. Bunların taşınmasının uygun olacağına karar verdik” diye konuştu.

Taşınması uygun görülen 135 sanayi sitesinden öncelikle taşınması gerekenleri de belirlediklerini dile getiren Özlü, öncelikli tarafların mülk sahipleri olduğunu ifade etti. Bakanlık olarak site yöneticileri, valiler ve diğer yetkililer arasında koordinasyon görevini yürüteceklerini ve finansal destek sağlayacaklarını anlatan Özlü, bu anlamda taşınması öngörülen sanayi sitelerinin altyapı, üstyapı ve arsa edinim maliyetleri dahil olmak üzere bütün maliyetlerini kredilendireceklerini söyledi.

http://www.cnnturk.com/ekonomi/bakan-acikladi-10-sanayi-sitesi-tasinacak?page=2

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment