İlk Türk Ticaret Merkezi İran’da Açıldı

T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milletvekilleri ve İhracatçı Birlik Başkanlarının katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Tahran Türk Ticaret Merkezi ülkenin ilk yabancı sermayeli Ticaret Merkezi oldu.

Türkiye’nin ilk Türk Ticaret Merkezi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin açılışını yaptığı İran’ın başkenti Tahran’a kuruldu. 4500 metrekarelik bir alanda kurulan ticaret merkezi, Tahran’da açılan ilk yabancı ticaret merkezi özelliği oldu.

Tercihli Ticaret Anlaşması (TTA) kapsamındaki ürün sayısı artırılması beklenirken ve serbest ticarete geçilmesi hedefleniyor. Bakan Zeybekci İran’a yaptığı ziyaret kapsamında İran Sanayi ve Maden Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ve İran İletişim Bakanı Mahmud Vaizi ile bir araya geldi. Zeybekci burada Tahran’da faaliyete geçecek olan Türkiye Ticaret Merkezi’nin (TTM) açılışını TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile beraber gerçekleştirirken, Türkiye-İran İş Forumu’nda bir konuşma yaptı. Görüşmelerde 3 yıl önce imzalanan tercihli ticaret anlaşmasına daha fazla ürünün dahil edilmesi için görüş alışverişinde bulunuldu. Şu an listede iki ülkeden toplam 265 ürün var.

ENGELER KALDIRILMALI

Vaizi’yle basın toplantısı düzenleyen Bakan Zeybekci, 2015 yılında imzalanan TTA’nın sonuçlarının alındığını belirten Zeybekci, ”Ana fikir İran, Türkiye arasında ticaretinin önünde hiçbir engelin olmaması, serbest ticaret anlaşmasının başlaması. Ulaştırma ve gümrüklerdeki engeller kaldırılmalı. TTA’yı devreye soktuk ve sonuçlarının alıyoruz” dedi.

İHRACAT YÜZDE 39 ARTTI

İki yıl önce yürürlüğe giren TTA ile geçen yıl Türkiye’nin İran’a ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 39 artarak 725 milyon dolardan 1 milyar doların üzerine çıktı. Bu yılın ilk 5 ayında İran’a ihracat TTA kapsamındaki ürünlerde yüzde 8 artarak 391 milyon dolara çıktı. TTA kapsamında İran’dan yapılan ithalat ise 2016’da yüzde 42 artarak 32 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment