İş Dünyası GTİP’in Yeniden ve Ayrıntılı Tanımlanmasını İstiyor

Dünya Gazetesine demeç veren iş dünyasının temsilcileri, ürünlerin sınıflandırdığı Gümrük Tarifesi İstatistik Pozisyonları’nın yeniden ve ayrıntılı düzenlenmesini talep ediyor.

İş dünyası, ürün gruplarının dış ticaret performansının röntgenini doğru çekebilmek için Gümrük Tarifesi İstatistik Pozisyonları’nın (GTİP) yeniden tanımlanmasını istiyor. Teşviklerden yeni yatırım kararına pek çok konuda doğru veri hayati önem taşıyor. İhracat ve ithalatta en önemli veri kaynağı olan GTİP sistemindeki hatalar, bu nedenle sıkıntı yaratıyor.

[the_ad id=”3496″]İş dünyası temsilcileri, “Daha az vergi ödemek için ya trafik sapması ya da farklı GTİP ile mal alıp satmak işlemlerini uyguluyorlar. Bu nedenle ticaret istatistikleri de yanlış. Bazı mallarda yüzde 80 ‘Diğer’ pozisyonundan ticaret dönüyor. Haksız rekabetin önüne geçmek için GTİP tanımlamaları yeniden ele alınmalı ve detaylandırılmalı” diyor.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB) Başkanı İsmail Gülle, GTİP bazı numaralarında gümrük vergilerinin daha yüksek olduğunu hatırlatarak, daha düşük vergi ödemek isteyenlerin ya trafik sapmasını ya da farklı istatistik pozisyonunda mal çekme yoluna gittiklerini bildirdi. Gülle, malı tam tarif edecek şekilde tanımlamaların yapılmasının sorunu çözebileceğini kaydetti.

Kaynak: https://www.dunya.com/ekonomi/is-dunyasi-gtipin-yeniden-tanimlanmasini-istiyor-haberi-373009

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment