TGSD Başkanından Önemli Tespitler

Dünya Gazetesi’nden Özlem ERMİŞ BEYHAN’a demeç veren Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Şeref Fayat, teşviklerin istenen sonuçları veremediğini, sektörün üç yıldır irtifa kaybettiğini söyledi.

Şeref Fayat

Hükümetin açıkladığı Cazibe Merkezleri programının Türkiye’de bugüne kadar görülmemiş bir teşvik imkanı olduğunu söyleyen Fayat, programa muazzam bir talep olduğunu ancak mevzuatın netleşmemesi nedeniyle yavaş çalıştığını, sıkıntılar çıktığını, Ankara’da da muhatap bulmakta zorlandıklarını söyledi.

Teşviklerin hayata geçmesinde sorunlar yaşandığı sürece Türk firmaların yatırım yapmakta istekli olamayacaklarını, başka alternatifleri araştırmak durumunda kalacaklarını söyleyen Fayat, bazı yerli firmaların çareyi iş gücünün Türkiye’ye göre ucuz olduğu Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yatırım yapmakta bulduğunu belirtti.

Fayat, “Şu an Kosova, Sırbistan, Bulgaristan’da 250 euroya, yarı fiyatımıza eğitim düzeyi daha yüksek iş gücüne ulaşabiliyoruz. Bunu gören üretici, Türkiye’ye gelmek istemeyen müşterilerin de etkisi ile böyle bir trend içine girdi maalesef. Hem Avrupa’nın içindesiniz, hem maliyet avantajı var, hem de müşteriniz böyle istiyor. Bu trend artacak, üzülerek söylüyorum. Bu, Türkiye’deki üreticinin organizatör üretici olma yapısını güçlendirip, “orada da üretebiliyorum” diyebilmesine imkan sağlaması halinde sektör için olumlu olur. Ancak ana senaryo olmamalı. Kuzey Afrika’da üretip Amerika’ya satanlar var. Orada da böyle bir operasyon olursa bu Türkiye için önemli bir koz olur.” şeklinde konuştu.

[the_ad id=”3496″]Trend polyestere doğru gidiyor

TGSD Derneği Başkanı Şeref Fayat, hazır giyimde trendin polyester ürünler yönünde olduğunu, bunun Türkiye açısından büyük bir dezavantaj yarattığını vurguladı. 2030’da polyester bazlı ürünlerin payının pamuk bazlı ürünleri geçmesi bekleniyor. Türkiye ise bu alanda çok geri kaldı. Fayat bunda koruma önlemlerinin etkili olduğunu düşünüyor: “Maalesef Türkiye konfeksiyonu için büyük bir sorun bu, Türkiye’de hammaddesi bizde olmayan polyesteri üreten birkaç fabrika ürünlerini satabilsin diye ithal gelen ipliğe de damping vergisi kondu. Hiç rekabet edemez hale geldi sektör. Uzakdoğu’dan iplik alıyorsunuz 5 lira, buradaki üretici diyor 7 lira. Ben 5 liraya almazsam rekabetçi olamıyorum. Bu fabrikalar korunmak isteniyorsa neden rekabetçi değiller, bu incelenmeli. Enerji maliyetleri yüksekse o sorunu çözün. Türk hazır giyim sektörü 4-5 fabrikayı korumak adına pahalı hammade almak zorunda kalıyor. Hammaddesi bizde olsa pamuk gibi, bir itirazım yok, bir itirazım hammadde de ithal geliyor…

Sektör irtifa kaybediyor

Hazır giyim sektörünün irtifa kaybettiğini, son üç yıldır yerinde saydığını, 17 milyar doların üzerine çıkamadığını ifade eden TGSD Başkanı Şeref Fayat, bunun ana nedeninin Avrupalı müşterinin Türkiye’ye gelme konusunda çekimser davranması olduğunu  söyledi.

Kaynak: https://www.dunya.com/sektorler/tekstil/cazibe-merkezi-programi-calissa-avrupaya-yatirima-gider-miyiz-haberi-373208

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment