Örmecinin Bitmeyen Şikayeti; Fason Fiyatları

Yuvarlak örgü sektöründe örmecilerin sıkça tartıştığı konulardan biridir fason fiyatlarının düşük olması. Maliyetler artarken fason fiyatlarının artmaması sürekli gündeme gelir, çözümü için çareler aranır. Bu konuda çaba gösteren kurumlardan biri olan ÖRSAD fason için taban fiyatlar yayınlasa da realitede bir şey değişmiyor. Piyasa yine kendi içinde fiyatları belirliyor. Peki, neden artmıyor? Neden sektör bu sorunla sürekli yaşamak zorunda? Ya da başka bir deyişle bu kader mi? Bu konuyu sizler için araştırdık, sektör oyuncularına sorduk. İşte görüşler:

Murat Gür

Artı Tekstil Örme / Murat Gür: Fiyatı Arz Talep Belirliyor

Artı Tekstil Örme’nin sahibi olan Murat Gür’e göre fason fiyatlarını arz talep ilişkisi belirliyor. “Piyasada makineler ful çalıştığında fiyat artar, iş olmadığında ise düşer.” diyen Gür, ayrıca her firmanın kendi şartları olduğunu, bunun da fiyatlarda belirleyici bir faktör olduğunu söylüyor. Gür şunları söyledi: “Mesela kirada olan bir firma ile bina sahibi  olan bir örmecinin maliyetleri aynı olamaz. Dolayısıyla müşteriye fiyat verirken her firma kendi maliyetlerini göz önünde bulundurmak zorunda. Yine bir başka örnek; bir örmeci kaçak elektrik kullanıp, çalışanlarını sigortalı yapmazken bir başkası kanuni çalışma şartlarına harfiyen uyuyor. Bu durumda kanunlara uymayan firmanın düşük fiyat verirken eli daha güçlü olurken, kanunlara uyan firma fiyatını yüksek vermek mecburiyetinde kalmaktadır.

İstanbul’da ve imalatın nispeten daha ucuz olduğu Anadolu’daki şartların farklı olmasının da maliyetleri etkilediğini hatırlatan Gür, “Eğer İstanbul’da üretim yapıyorsanız buranın maliyetlerini azami fiyata yansıtmak zorundasınız. Anadolu’daki örmeci ise daha rahat hiç kuşkusuz. Bu da ona fiyat rekabetinde avantaj sağlıyor.

Ayrıca Murat Gür’e göre fason fiyatta bir standart yakalanması çok zor. Yukarıdaki şartlar var oldukça bu olamaz. Önemli olanın kaliteli üretim olduğunun altını çizen Gür, sektörde fiyat rekabetine neden olan merdiven altı işletmelerin devlet tarafından denetlenmesi gerektiğini söylüyor.  Gür’e göre, devlet bunların vergi verip vermediğini, elektriği kaçak kullanıp kullanmadığını, sigortalı işçi çalıştırıp çalıştırmadığını, çalışma ve iş güvenliği kurallarına uyup uymadığını denetlemesi halinde fiyat rekabeti bu kadar fazla olamaz.

İlkan Kul

Kullar Tekstil / İlkan Kul: Fiyatı belirleyen faktörlerin iyi analiz edilmesi lazım

Örme sektörü ile ilgili bu sorunun yıllarca her ortamda dile getirildiğini ancak temelinde yatan sebepleri iyi analiz etmeden anlaşılamayacağını ve çözülmeyeceğini söyleyen İlkan Kul’a göre, bu sorunun temelinde, arz-talep dengesi, bilinçsiz yatırım, sektörün kumaş kalite ve çeşitlerinde katma değeri yüksek ürünleri geliştirememesi, acemi ve verimsiz ucuz işçilik arayışı, işletmelerdeki yetersiz mali durum yatmaktadır. Fiyatın sadece sonuç olduğunun altını çizen Kul,  “bu mesleği icra eden firmaların veya yatırımcıların bugünkü sonuçları baz alıp, yukarıda kısmen bahsedilen sebepleri çözüme ulaştırmadan olumlu fiyatları oluşturabileceği kanaatinde değilim.” açıklamasında bulundu.

Vahit Dikilitaş

Mer-Taş Tekstil / Vahit Dikilitaş: Durgunluk olduğunda telaşlanıp fiyat düşürüyoruz

Enerji, işgücü, hammadde fiyatları artarken fason fiyatlarının artması gerekiyor ancak bunu müşterimize kabullendirmekte zorlanıyoruz. Maliyet analizini iyi yapmamız ve fiyatımızı ona göre vermemiz gerek ancak sektörümüzde herkes bunu başaramıyor. Kimi firmalar zarar ettiğini çok sonra fark ediyor. Vergi borçlarıyla karşı karşıya kalabiliyor.

Sektörümüzde durgunluk olduğunda telaşlanıyoruz. Bu zaafımız fiyat politikamızda bize olumsuz yansıyor. Sektör olarak birçok sorunun kaynağı aslında dağınık olmamız. Bir araya gelebilsek daha güçlü olabiliriz ama bunu başaramıyoruz. Sektörümüz temsil eden ÖRSAD, fason fiyatları için taban fiyat belirliyor ama buna uyan pek yok. Herkes yine kendi bildiğini okuyor. Bu yetkimiz olmamasından kaynaklanıyor. Eğer dernek olarak fason fiyatlarını uygulamada fırıncılar gibi yetkimiz olsa bu sorun ortadan kalmış olacaktı ama maalesef yok. İler ki günlerde dernek olarak bu konuyu yeniden gündeme almayı düşünüyoruz. Ama her şeyden önce firmalar kendi maliyet analizlerini iyi yapsınlar. İşçi maliyetlerini, enerji maliyetlerini, iğne platin ve yağ maliyetlerini hesaba katarak zarar etmeyecek fiyatları vermeye çaba göstermeliler.

Sonuç;

  • Fason fiyatlarını arz talep belirliyor.
  • Her firmanın üretim maliyetleri farklı. Fiyatları bu şekillendiriyor.
  • Merdiven altı firmalar fiyatları düşürüyor ancak sektörün genelinde belirleyici değil.
  • Hammadde, döviz kuru, işçilik ve enerji maliyetleri fiyatları doğrudan etkiliyor.
  • Kaliteli üretim, ar-ge, işgücü maliyetleri fiyatın belirlenmesinde önemli bir faktör.
  • Firmanın teşviklerden yararlanıp yararlanmadığı fiyatları çok fazla etkiliyor.
  • İstanbul’da maliyetler yüksek bu fiyatı artıran bir etken.
  • Sektörde bilinçsiz yatırımlar rekabeti kızıştırıyor bu da fiyatları aşağı çekiyor.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment