ABD, Rusya’ya Ticari Savaş İlan Etti

Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, Rusya’ya yönelik yasalaşan yeni yaptırımlar nedeniyle ABD ile ilişkilerin düzelme ihtimalinin artık kalmadığını belirterek, “ABD, bu yaptırım hamlesiyle Rusya’ya yönelik tam kapsamlı bir ticaret savaşı başlattı” dedi.

Dimitriy Medvedev

Rusya’ya yönelik yeni yaptırım tasarısının ABD Başkanı tarafından imzalanması, ABD ile Rusya arasını açtı. Medvedev, “yeni ABD idaresiyle ilişkilerimizi iyileştirme umudunun sonu geldi. Rusya’ya kapsamlı ticaret savaşı ilan edildi.” dedi.

Yaptırım rejiminin kodlandığını ve bir mucize gerçekleştirilmezse onlarca yıl devam edeceğini belirten Medvedev, “Üstelik Jackson-Vanik kanununa göre çok daha sert olacak çünkü kapsamlı bir nitelik taşıyor ve Kongre’nin onayı olmadan Başkan’ın özel emriyle iptal edilemez. Böylelikle Rusya ve ABD arasındaki ilişkiler, Kongre üyeleri ve Başkan’ın kimliğine bağlı olmadan oldukça gergin olacak. Uluslararası kurum ve mahkemelerde uzun tartışmalar bizi bekliyor. Uluslararası gerilim giderek güçlenecek. Önemli uluslararası sorunların çözümünden vazgeçilecek” yorumunda bulundu.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201708021029539199-rusya-medvedev-abd/

ABD-Rusya ilişkileri nasıl etkilenecek?

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Beyaz Saray’ın Ukrayna’daki kriz “tamamen çözülene kadar” Rusya’ya yönelik yaptırımları desteklediğinin işaretini verdi. Ukrayna’daki krizin için ufukta bir çözüm gözükmemesi, bu yaptırımların yıllarca sürebileceği anlamına geliyor.

Düşünce kuruluşu Chatham House’ın Rusya ve Avrasya Programı Başkanı James Nixey, Rusya’nın Donald Trump’ın “Rusya ile daha iyi ilişkiler kurma” sözünün hayata geçmesi için sabırla beklediğini ancak Obama dönemindeki yaptırımları bir adım öteye taşıyan bu hamleyi durdurmamasının Rusya’nın sabrını taşırabileceğini söylüyor.

Neden bazı Avrupa ülkeleri bu hamleden rahatsız?

Yasa, Avrupa Birliği ile ABD’nin Rusya’ya karşı ortak politikasından bir ayrılığı işaret ediyor. Bazı Avrupa ülkeleri ise, Rusya’dan Almanya’ya doğalgaz taşıyacak Nord Stream (Kuzey Akım) boru hattı gibi büyük altyapı projelerine yatırım yapan Avrupa şirketlerinin zarar görmesinden endişe ediyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ve Avusturya Başbakanı Christian Kern, “Avrupa’nın enerji tedariki ABD’nin değil Avrupa’nın meselesidir” diyerek yeni yaptırımların ABD-AB ilişkilerine olumsuz bir boyut katacağını açıkladı. Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40727892

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment