Barış Kocagöz: Yerli Pamuk Tükendi, İthalat Artacak

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016/2017 sezonunda ülke genelinde lif pamuk üretiminin yüzde 15 arttığını, dünya fiyatlarının da yükselmesiyle olumlu bir sezon geçirdiklerini dile getirdi.

Sezon başlangıcında Türk pamuğunun dünya fiyatlarının altında seyretmesiyle tekstil sektörünün Türk pamuğuna yöneldiğini kaydeden Kocagöz, “Bu sebeple pamuğumuz erken bitti. Bu yıl ilk kez stoklarda pamuk kalmadı. Ege Bölgesi’nde yaklaşık 800 ton pamuk var. Bu bir fabrikanın bir aylık ihtiyacı. Yani hasat başlayana kadar Türk tekstil sektörü, tamamen ithal pamukla yürümek zorunda.” diye konuştu.

Barış Kocagöz

Ağustos ayında tekstil sanayisinin tedarik sıkıntısı yaşayacağını tahmin ettiğini bildiren Kocagöz, Türkiye’nin en az 1 milyon ton pamuk üretiminin olması gerektiğini, konsey olarak da böyle bir hedef belirlediklerini ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının son yıllarda uyguladığı politikalar, dünya fiyatlarının yüksek seyretmesi ve kur etkisiyle pamuk üretiminin tetiklendiğini, önceki yıl 630 bin ton olan üretimin geçen yıl 730 bin tona ulaştığını aktaran Kocagöz, şöyle konuştu:

“Pamuk üretiminde yakaladığımız çok güzel bir ivme var. Manisa, Denizli ve Aydın’da pamuğa küsen üreticiler, tekrar dönüş yaptı. Pamuğa dönen bu üreticileri yine küstürmeden en az 3 yıl daha kaçırmamamız lazım. Bunlar yaklaşık 10 yıldır pamuk ekmeyen üreticiler. 2001 yılında pamukta 721 bin hektar ekili alana sahiptik. Geçtiğimiz yıl ise 422 bin hektar ekili alan vardı. Bu yıl ise geri dönüşlerle ekili alan yaklaşık 500 bin hektara, üretim ise 900 bin tona ulaşır diye düşünüyoruz. 2001 yılındaki ekimi alanını yakalarsak Türkiye’nin 3 yıllık süreçte kendi tüketimini karşılar duruma geleceğini düşünüyoruz.”

Kaynak: https://www.haberler.com/pamuk-stoklari-tukendi-kuskun-uretici-tarlaya-indi-9900260-haberi/

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment