Yerli Pamuk Üretimi 2017’de 900 Bin Tonu Bulabilir

Türkiye’nin pamuk üretimine verdiği destek meyvelerini vermeye başladı. Bu yıl her şey yolunda giderse 900 bin ton hedefine ulaşılabilecek.

Bu yılın ilk 8 ayında üretilen 750 bin tonluk pamuğun tamamı tükendi. İzmir Ticaret Borsası (İTB) pamuk salonunda standartları temsil edecek kalite ve miktarda ürün kalmaması nedeniyle fiyat belirleme işlemleri durdu.

Barış Kocagöz

Her yıl 1,6 milyon ton pamuk tüketen Türkiye,  yerli üretimini artırdıkça ithalat azaltmaya başladı. Bir kaç yıl öncesime kadar 400 bin tonları bulabilen pamuk üretimi 2016’da 756 bin tonlara ulaştı. 2017 sonunda ise bu rakamın 900 bin tonlara çıkması bekleniyor. Bu olumlu artışı değerlendiren   İzmir Ticaret Borsası başkanı Barış Kocagöz, “Biz bu sene yüzde 20 daha artış bekliyoruz. İklim koşullarında bir olumsuzluk yaşanmazsa eğer rekoltenin 900 bin tona kadar ulaşmasını bekliyoruz. Dolayısıyla Türkiye iyi bir sezon geçirecek. İthalat rakamları da bir önceki yıla göre azalmış olacak. Ancak hedefimiz 1 milyon ton ve buna doğru ilerliyoruz” diye konuştu.

Şemsi Bayraktar

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise, pamukta üretimin ihtiyaca yetmediğini bildirerek, “Dünyanın en kaliteli pamuklarının üretildiği, potansiyeli yüksek olan Türkiye’de pamuk üretimini desteklemeli, ithalata son vermeliyiz” dedi. Türkiye’nin pamuk ithalatında ABD’nin yüzde 42 payla ilk sırada olduğu bilgisini veren Bayraktar, 75 kuruş olan prim desteğinin 1 liraya çıkarılmasının 1 milyon ton hedefine ulaşmamızı sağlayacağını belirterek “Pamuk üreticimiz korunmalı, pamuk gümrük birliğinde tarım ürünleri kapsamına alınmalı, gümrük vergileri tekrar konulmalıdır.”

Pamuk üretiminde;
– Hindistan birinci,
– Çin ikinci,
– ABD üçüncü,
– Pakistan dördüncü,
– Brezilya beşinci,
– Özbekistan altıncı,
– Avustralya yedinci,
– Türkiye ise sekizinci sırada yer almaktadır.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment