Tekstilciler: Avrupa ile Saat Farkı İhracatı Olumsuz Etkiliyor

Tekstilciler Avrupa ile zaman farkını arttıran yaz saati uygulamasının devam etmesinden rahatsız. İhracata olumsuz uygulamanın kaldırılmasını istiyor.

Tekstilciler Danıştay’tan kalıcı yaz saati uygulaması için yürütmeyi durdurma kararının hükümet tarafından uygulanmamasına tepki gösterdi. İHKİB ardından Ege İhracatçıları Birliği, danıştay kararının uygulanması gerektiğini açıkladı.

Hikmet Tanrıverdi

İHKİB Başkanı: 40 milyon TL’lik farkı ihracatla kapatırız yeter ki Avrupa ile saat farkı yeniden açılmasın

Yaz saatinin kalıcı hale getirildiğinde Türkiye ile İngiltere arasında 3,  Almanya, İspanya, Fransa gibi ülkelerle 2 saatlik fark oluştuğunu hatırlatan Hikmet Tanrıverdi,  “Çalışma saatlerimizdeki uyumsuzluk makası açılıyor, öğleden önceki mesaiyi tamamen kaybediyoruz.  Ancak saat 14.00’den sonra iş görüşmelerine geçebiliyoruz” dedi.

Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’nun yaz saatini kalıcı hale getiren Bakanlar Kurulu karanının yürütmesini durdurmasının ardından tartışma yeniden alevlendi. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, uygulamaya en başından itibaren karşı çıktıklarını hatırlatarak, yanlıştan dönülmesi için Danıştay kararının bir fırsat olarak değerlendirilmesini önerdi.

Türkiye’nin bir yıldır GMT+3 diliminde kaldığını bildiren Tanrıverdi, “Ülkemiz saat tanımında ve elektronik ortamlarda Ortadoğu ülkesi olarak görünüyor.  Bir bakıma Avrupa ülkesi olmaktan çıkıp Arap ülkeleri kategorisine dâhil olduk” diye konuştu.

Uygulama nedeniyle sabah karanlığında yola çıktıkları için motivasyon kaybına uğrayan milyonlarca çalışan ve öğrencinin mağdur olduğunu hatırlatan Hikmet Tanrıverdi, Danıştay kararının yanlıştan dönülmesi için bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Emre Kızılgüneşler

EİB: Danıştay’ın yaz saati kararı uygulanmalı

Yaz saati uygulamasının kalıcı hale gelmesine başından beri karşı çıktıklarını hatırlatan EHKİB Başkanı Emre Kızılgüneşler, “Hazır giyim sektörünün yıllık 17 milyar dolarlık ihracatının yüzde 72-73’ü, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin yıllık 1 milyar 224 milyon dolarlık ihracatının yüzde 89’u Avrupa’ya yapılıyor. Türkiye’yi Euro bölgesinden uzaklaştıracak her türlü adımın ticaretimize olumsuz yansıdığını deneyimlerimizle biliyoruz” dedi.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment