Hazırgiyimcilerden Vizyon Belgesi

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Hazırgiyim Sektörü Vizyon Belgesi” raporuna ilişkin, çalışmanın en önemli sonuçlarından birinin Avrupa pazarının yeniden keşfedilmesi gerekliliği olduğunu belirterek, “Sektör olarak zaten ihracatımızın yüzde 70’inden fazlasını Avrupa pazarına yapıyoruz ancak ortaya çıkan o ki kimsenin oynayamadığı oyunu oynayabileceğimiz ve yeteri kadar büyük ölçeği olan pazar Avrupa gözüküyor.” dedi.

Tanrıverdi, İHKİB’in araştırma şirketi McKinsey’in analitik desteği ile hazırladığı “Hazırgiyim Sektörü Vizyon Belgesi” raporunun tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, sektörün rekabette uzun ince bir yol katettiğini belirterek, 2005 yılında kotaların kalktığını, bu nedenle hem rekabetin hem de rakiplerin sayısının arttığını kaydetti.

Daha sonra Çin tehditinin gündeme geldiğini anımsatan Tanrıverdi, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye dahil dünya pazarları Çin mallarının istilasına uğradı. Bunun sonucu olarak dünya ticaretini fiyat bazlı rekabet belirler oldu. Türkiye’de ise üreticiler ekonomik gelişime ve artan refaha bağlı olarak istihdam ve üretim maliyetleriyle karşı karşıya geldi. Son yıllarda ise çevre ülkelerdeki jeopolitik sorunlar tüm sektörleri olduğu gibi bizi de etkiledi. Biz burada bir yol haritası çıkarıyoruz. Yapılması gerekenler var. Bunların en başında siyasi ve ekonomik istikrarın olması gerekiyor. Umarım önümüzdeki yıllarda da Türkiye’deki siyasi ve ekonomik istikrar aynı şekilde devam eder.”

Tanrıverdi, söz konusu tüm gelişmelere karşın sektörün dünya ihracatında önemli bir konuma gelmeyi başardığını anlatarak, “2009 ve 2014 yılları haricinde hemen hemen tüm yıllarda ihracatımızı artırdık. Hala dünyada 6. ve Avrupa Birliği devletlerinde 3. tedarikçi durumundayız.” dedi.

Kaynak: https://www.haberler.com/ihkib-hazirgiyim-sektoru-vizyon-belgesi-raporunu-10166118-haberi/

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment