Hazır Giyim İhracatının Dörtte Biri Merter’den

Yusuf Gecü

Merter Sanayici ve İş Adamları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gecü, Merter’den 215 ülkeye tekstil ve hazır giyim ihracatı yapıldığını belirterek, “Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim ihracatı yıllık 30 milyar dolara yaklaştı. Bunun 7,5 milyar doları Merter’den yapılıyor.” dedi.

Sabah Gazetesinde çıkan ve AA ‘ye demeç veren Gecü yaptığı açıklamada, Türkiye’deki tüm orta ve büyük tekstil ve hazır giyim üreticilerinin Merter’de satış mağazası veya showroomu bulunduğunu kaydederek, bölgede 10 bin mağazanın yer aldığını söyledi.

Bu mağazalarda doğrudan istihdam edilen kişi sayısının 100 bine ulaştığı bilgisini veren Gecü, tekstil gibi emek yoğun bir sektörün sadece tanıtım ve satışının yapıldığı bir bölgede 100 bin istihdam sayısına ulaşılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Gecü, bu markaların üretiminde çalışanların sayısının çok daha yukarılarda olduğunu, Merter’de mağazası olan tekstil ve hazır giyimcilerin yüzde 80’inin bölge dışında üretim yaptığını ifade etti.

Merter’in ABD, Rusya, Avrupa ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere, Orta Doğu, Afrika, Türk cumhuriyetleri ve Uzak Doğu’daki 60 ülkeden her gün 3 bin ithalatçıyı ağırladığını dile getiren Gecü, yurt dışından her hafta gelen ithalatçılar bulunduğunu aktardı.

Haber: AA Uğur Aslanhan, Kaynak: Sabah

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment