Dolar 4 TL’ye Yaklaştı

Türkiye, ekonomik bir girdabın içine çekilmek isteniyor. Dünya’daki ekonomik gidişattan bağımsız olarak, tıpkı Ecevit döneminde, TSK’nın Irak savaşına sokulmaması sırasında uygulanan ekonomik operasyonun bir benzeri bugünkü hükumete uygulanmaya çalışılıyor. Mevcut şartların buna uygun olması, toplam dış borcun 430 milyar doların üzerinde olması maalesef bu operasyonun başarılı olmasına zemin hazırlıyor.

Doların serbest piyasada 3,97’i aşması, Euronun 4,66 TL’ye çıkması bir taraftan borçlu şirketleri büyük bir sıkıntıya sokarken diğer taraftan ithal ham madde ve girdi maliyetlerini artırdı. Merter piyasasında kış sezonun iyi geçmemesi nedeniyle sıkıntıya giren şirketler oldu. Kimi şirket sahipleri havlu atıp tekstil piyasasından çekilme kararı aldı.

T.C. Merkez Bankası piyasaya dolar sürerek ateşi düşürmeye çalışması ise yeterli olmamış görünüyor. Geriye faiz artışı kalıyor. Bu durumda iş dünyası başta olmak üzere tüm alanlarda finansmanın pahalı olmasına neden olacak. Finans pahalı olunca yatırım hayliyle duracak.

TCMB yaptığı açıklama, “TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalar arası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitleri (BAL) yarından geçerli olmak üzere gecelik vadede yapılan işlemler için sıfıra düşürüldü Aynı tarihten itibaren geçerli olmak üzere gün içi limit (GİL) işlemleri için bankalara tanınan limitler 21 Kasım 2017 tarihinde geçerli olan BAL limitlerinin iki katı olarak belirlenmiştir” denildi.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment