Hazır giyimciler AB’de Mağaza Zinciri Satın Almalı

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler, ihracatın tamamına yakınını tasarım ürünlerle yapan sektörün artık markalaşmaya yönelmesi ve bunun için Avrupa’daki büyük bir perakende zincirinin satın alınması gerektiğini belirterek, bu konuda otomotivdeki gibi “babayiğitlerin” belirlenmesinin süreci hızlandırabileceğini söyledi.

Kızılgüneşler, AA muhabirine, giyim sektörü ihracatında Türkiye’nin 2017 yılı performansını değerlendirdi. Irak ve Suriye’deki gelişmeler ile 15 Temmuz darbe girişiminden olumsuz etkilenen ihracatın yılın ikinci yarısında toparlandığını dile getiren Kızılgüneşler, zor dönemin atlatıldığını ifade etti.

Emre Kızılgüneşler

Firmaların bu süreci “savaşarak, mücadele ederek” aştığını söyleyen Kızılgüneşler, özellikle Avrupalı alıcıların ürün seçmek için Türkiye’ye gelmek istememesi üzerine ihracatçının onların ayağına gittiğini, pazarlama ve satışa ayrılan bütçelerin iki katına çıkarıldığını anlattı.

Mayıs ayıyla birlikte bu mücadelenin sonuçlarının alınmaya başlandığını, yeni sipariş anlamında tıkanıklığın aşıldığını, alıcı şirket temsilcilerinin de normale döndüğünü aktaran Kızılgüneşler, “Yılın ikinci yarısında sektör kendine geldi. Siparişlerin eski hızına kavuşmasıyla kapasiteler yeniden dolmaya başladı. Bu arada müşteri ziyaretleri de başladı. Artık zor dönemi atlattık diyebiliriz. 2018 benzer bir trendde devam edecek ancak çok yüksek artışlar beklemiyorum. Sektör, son yıllarda ihracatını yıllık ortalama yüzde 10 civarında artırıyor. Gelecek yıl da benzeri bir gelişim bekliyoruz.” dedi. HABERİN TAMAMINI OKU

Kaynak: http://aa.com.tr/tr/ekonomi/giyim-sektorunde-de-babayigitlere-ihtiyac-var/1009899

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment