Tekstil Sektör Kurulu Bursa’da Toplandı

Tekstil sektörünün kanaat önderleri Bursa’da gerçekleştirdikleri Tekstil Sektör Kurulu toplantısında uzun vadeli hedeflerini açıkladı.

TOBB Türkiye Tekstil Sanayi Meclisi Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Adana Sanayi Odası (ADASO) ve Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zeki Kıvanç gibi sektörün önde gelen isimlerinin katıldığı toplantıda vizyon ve hedefler belirlendi.

TOBB Türkiye Tekstil Sanayi Meclisi Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, “Esas konumuz tekstilde genel olarak konfeksiyon ve ipliğin birlikte hareket etmesini sağlamak. İhracat ve işsizlik konusunda neler yapabiliriz bunu sağlamak. Amacımız dünyada başka işçilerin yerine Türkiye’deki işsiz insanların iş bulmasını sağlamak. Bunun için bakanlarımızla birlikte çalışıyoruz” diye konuştu.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, “Yeni bir vizyon, yeni bir misyon ve yeni bir hedef söylemenin vakti geldi. Üç vardiya üretim yapıyoruz. 7/24 ihracat yapmak istiyoruz. Misyonumuz 7/24 ihracat, vizyonumuz ihracat 4.0 ve hedefimiz dış ticaret fazlası veren bir Türkiye” dedi.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay “Bunun asıl nedeni ara mal, hammadde temininde kendi ihtiyaçlarını üretmeye başlamasıdır. Türkiye’de üretilmesi mümkün olan kalemlerin mutlaka burada üretilmesi gerek. Üretim Reform Paketi dış ticaret fazlası vermesinde önemli rol oynayacak. Biz de Bursa olarak TEKNOSAB ile teknoloji üretiminde önemeli bir rol oynayacağız.” dedi.

Adana Sanayi Odası (ADASO) ve Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zeki Kıvanç, “Ortak toplantıda iplikle ilgili konumuz vardı. İhracatçıya vergi artışının bir zararı yok. Dahilde işleme rejimi kapsamında getiriyorlar. İç piyasada sıkıntı yaşanıyor. Biz de iplikte kendi sıkıntılarımızı aşmak için vergi artışı istiyoruz. Ortak bir yol bulacağız. Tekstilde kapalı fabrikalar var. Konfeksiyoncuların haklı isteklerine açık çek veriyoruz. Konfeksiyon üretiminin 6. Bölge teşvikleri kapsamına alınması için destek vereceğiz. Biz konfeksiyon ithalatı da istemiyoruz. Onlarla birlikte hükümete gider izah ederiz. Konfeksiyon en fazla istihdamın olduğu sektör. Konfeksiyonda istihdamın üzerindeki yükleri devletimiz alırsa, konfeksiyon ihracatı artar.” dedi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/uc-vardiya-uretim-yapiyoruz-724-ihracata-gecmek-istiyoruz-1768692-ekonomi#

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment