ABD’li tekstilciler: ‘Ticaret savaşı kazanamayacağımız bir savaş”

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin malları ile ülkedeki 375 milyar dolarlık mal ticareti açığına hitaben yaptığı konuşmada Çin mallarına 60 milyar dolara kadar olan tarife planları, iki ülke arasındaki ticaret savaşını başlattı.

Trump yönetimi, çelik ve alüminyum ithalatına yönelik planlanan tarifelerin AB’de yürürlüğe girmesinden hemen önce, bunun, Avustralya, Arjantin, Brezilya, Kanada, Meksika ve Güney Kore‘nin içinde bulunduğu bloğu muaf tuttuğunu açıkladı. Bununla birlikte, Çin ve hatta Hindistan ise gümrük vergilerinden en çok etkilenecek iki ülke olacak.

Trump yaptığı açıklamada, havacılık, bilgi ve iletişim teknolojileri ve makineler de dahil olmak üzere ABD’ye yapılan Çin ihracatında 50 milyar dolara % 25, ​​60 milyar dolara tokat atacağını söyledi.  Bu uygulama, ABD teknolojisinin Çin siber ve fikri mülkiyet hırsızlığına karşı durmayı amaçlıyor.

ABD’li tekstilciler ne düşünüyor?

Başkan Donald Trump, Çin’in ABD’nin fikri mülkiyet haklarını hiçe sayan misillemede tarifeleri empoze etmekle tehdit etti. Başkan, ABD’den diğer gümrük vergisine veya diğer tedbirlere tabi olacak bir ithalat listesi hazırlaması için ABD Ticaret Temsilciliği’ne 14 gün süre verdi.

“Raporlar,“ konfeksiyon ”ve“ tekstil ”in listede olacağını gösteriyor, ancak bugüne kadar daha spesifik bir şey olmadı,” diye konuştu

American Apparel & Footwear Association başkanı ve CEO’su Rick Helfenbein,  Başkan Donald Trump ‘ un 60 $’ a kadar tarifeleri tokatlamakla ilgili planlarını eleştirerek tarife fikrini kazanamayacağınız bir savaş olduğunu savundu.

Planlar öncelikli olarak Pekin’in Washington’a karşı avantajlı olduğu teknoloji sektöründeki ürünleri hedef alıyor . Helfenbein, bu tekliflerin kendisine “biraz mutlu” olduğunu belirtti, ancak artan ticaret tarifelerinin sektörüne sert bir şekilde vurabileceğini de sözlerine ekledi.

Liste tam kapsamlı olmasa da, domuz eti, şarap, meyve ve çelik potansiyel hedefler arasında seçildi. Helfenbein, tekstil ürünlerinin tarife artışlarına dahil olabileceğinden şüphelenildiğini söyledi. “Bunu sevmiyoruz, giyim ve ayakkabı ve aksesuarların listede yer alabileceği bir sektör olarak çok endişeliyiz ve listede yer alıyorlarsa sektörümüz için gerçekten iyi olmaz” dedi.

Çin, toplamda ABD pazarının en önemkş giyim ve tekstil tedarikçisi konumundadır. ABD Ticaret Bakanlığı’na göre Çin’den yapılan ithalatlar, toplam giyim ve tekstil ithalatının % 36,4’ünü oluşturuyor.

ABD, 2017 yılında  toplam 8,2 milyar dolarlık tekstil ürünleri ithal etti. Bu ithalatın 2,3 milyar dolarlık kısmını Çin’de gerçekleştirdi. Giyimde ise rakamlar çok daha büyük. 2017’de ABD toplam 84,4 milyar dolarlık giyim ithalatı gerçekleştirdi. Bunun 29,3 milyar doları Çin’den yapıldı. Çin bu rakamla ABD’nin en büyük giyim tedarikçisidir.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment