Kurdaki artış etiketlere yansımaya başladı

 Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle artan dolar ve euronun etiketlere zam olarak yansıyacağını söyledi. Bu kurlara göre etiketlerin yeniden belirlenmesi gerektiğini ifade eden Gülle, “kurdaki artışlar kısa zamandaki bu yükseliş orta vadede ihraç fiyatlarının da artmasına neden olacak. TL’yi istikrarlı bir konuma getirmek birinci görevimiz olmalı. Bu durum kur baskısını azaltacaktır.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de ihracat rakamları, büyüme rakamları, üretim rakamları rekor seviyelerde yükseliyorken kurlardaki bu dalgalanma Sn. Bakanımız’ın da ifade ettiği gibi Türkiye gerçekleriyle örtüşmüyor. Kurlardaki artış finansal sistem üzerinden yapılan bir müdahaledir.

Artan döviz kuru ve ortadoğuda yaşanan savaş gerilimin bulunduğu ortamda ihracatla ilgili değerlendirmeler de yapan Gülle: “İhracatçılar olarak 170 Milyar $ ihracat hedefimizi rahatlıkla yakalayacağımızı düşünüyorum. Bu kapsamda AB ülkemizin en önemli ihracat pazarlarından bir tanesi. Yakın coğrafyalarda ihracatımızda gerçekleştirdiğimiz başarı bize uzak coğrafyaları da getirecektir.” dedi.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment