Türkiye’nin İhracatında Bir Çıkış Yolu: E-İhracat

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ moderatörlüğünde, Damat & Tween markası mimarı Orka Holding Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ve Tekstil Sektör Kurulları Başkanı İsmail Gülle “Türkiye’nin İhracatında Bir Çıkış Yolu: E-İhracat” konferasında tecrübelerini paylaştılar.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) ile E- İhracat Platformu işbirliğiyle düzenlenen Avrupa’nın en büyük e-ihracat konferansın açılışında konuşan E- İhracat Platformu kurucu ortağı Ömer Nart Çin’in e- ihracat konusundaki başarısının rol model olarak alınabileceğini ifade etti. E- ihracatın giderek yükselen bir trend haline geldiğini anlatan ASKON Başkanı Hasan Ali Cesur e-ihracatın 2020 yılına kadar pazar değerinin 3.5 trilyon dolara çıkacağının öngörüldüğünü bildirdi. Gelecek 3 yıl içinde e- ihracattaki tüketici nüfusun 2.5 milyara ulaşmasının beklendiğini dile getiren Cesur, “E- ihraca Türkiye’de birkaç yıl içinde katlanarak büyüyecek. Rusya, Ortadoğu ve Hollanda e- ticarette Türkiye’ye öncelik vereceğiz” dedi.

E- ihracatın çok bildikleri bir yapı olmadığını anlatan İsmail Gülle, “Yedi yıl önce TİM çatısı altında Alibaba benzeri bir platform kurmak istedik ama sanırım zamanlamayı tutturamadık. O yıllarda Alibaba’nın cirosu 1 milyar dolar civarındaydı. Bizim için sevindirici bir gelişme e- ticaret giderek benimseniyor. Devlet e- ihracat konusunda destek veriyor. Daha fazlası için biz de talepkar olmalıyız. Teknolojik imkanları ticarete yansıtmamız lazım. E-ihracatta hedeflerimizi tutturabileceğimiz altyapısal dönüşümü sağlamalıyız” dedi.

Kaynak: https://www.dunya.com/ekonomi/15-bin-firma-e-ihracata-basladi-70-milyon-tllik-destek-verildi-haberi-413338

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment