Vietnam’da asgari ücrete zam sektörde rahatsızlık yarattı

Vietnam hazırgiyim ve tekstil sektörünü temsil eden en önemli meslek kuruluşu olan Vietnam Tekstil ve Hazırgiyim Birliği (VITAS) tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 yılında ülkede asgari ücrete yapılması planlanan artışa karşı çıktı.  VITAS tarafından yapılan açıklamaya göre asgari ücrette yapılması planlanan artışın sektörün rekabet gücüne büyük darbe vuracağı öne sürülüyor.

Bilindiği gibi Ulusal Ücretler Konseyi Ağustos ayında yaptığı toplantısında Hükümete asgari ücrete 2018 yılı başında % 6,5 artış yapılmasını önermeyi kararlaştırmıştı. Önerilen artış oranının son yılların en düşük artış oranı olmasına rağmen rekabet ve düşük karlılık gerekçeleriyle işverenler asgari ücrette artışa karşı çıkmaktadır.

Vietnam’da asgari ücret bölgelere göre değişmekte olup toplamda 4 bölge bulunmaktadır. 1. bölgede asgari ücret halen 165 dolar seviyesinde olup, planlanan artış yapıldığında yılbaşında 175 dolara yükselecektir. 2. bölgede asgari ücret 146 dolar olup yılbaşında 155 dolara çıkarılması planlanmaktadır. 3. bölgede ise asgari ücret 127 dolar olup 1 Ocak 2018’den itibaren 136 dolara yükselmesi öngörülmektedir. Son olarak 4. bölgede asgari ücret halen 121 dolar olup yılbaşında 127 dolara çıkması planlanmaktadır.

https://www.ihkib.org.tr/tr/bilgi-bankasi/dunyadan-haberler/i-1850

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment