ABD’li tekstilciler Çin’e karşı harekete geçti

Ulusal Tekstil Örgütleri Konseyi (NCTO) Başkanı ve CEO’su Auggie Tantillo , ABD Ticaret Temsilciliği’nin (USTR) 17 Mayıs’ta Washington DC’de önerilen 301 Çin tarifesi hakkında kamuoyu önünde duruşmada tanık olarak ifade verdi.

NCTO Başkanı ve CEO’su Auggie Tantillo, “ABD tekstil endüstrisi, Trump yönetiminin Çin’li şirketlerin yaygın fikri mülkiyet hakları hırsızlığına karşı  harekete geçmesinden memnun olduğunu ve önlemler almasını güçlü bir şekilde destekliyor” dedi.

“ABD tekstil sektörü Trump yönetimini, Çin’e karşı 301 sayılı herhangi bir kamulaştırma harekâtına tekstil ve hazır giyim ürünlerini de dahil etmeye çağırıyor” diyen Tantillo, Çin’in IPR hırsızlığı da dahil olmak üzere yıkıcı, yasadışı ticaret eylemlerine katkıda bulunduğunu belirtti. 

Çin’in yüksek performanslı lifler, iplikler ve kumaşlar üzerindeki patentleri ihlal ettiğini iddia eden Tantillo’nun duruşma ifadesine ek olarak, NCTO ve ABD Endüstriyel Kumaş Enstitüsü (USIFI) ve Narrow Fabrics Institute (NFI), USTR’nin Çin 301 tarifesindeki halka açık yorum sürecinin bir parçası olarak rekor için ortak 24 sayfalık bir bildiri sundu.

NCTO, yerli tekstil üreticilerini temsil eden Washington DC’ye dayalı bir ticaret birliğidir.

  • Tekstil tedarik zincirinde ABD istihdamı 2017 yılında 550.500 olmuştur.
  • ABD tekstil ve konfeksiyon sevkiyatlarının değeri 2017 yılında 77,9 milyar dolardı.
  • ABD’nin elyaf, tekstil ve giyim ürünleri ihracatı 2017 yılında 28,6 milyar dolardı.
  • Tekstil ve hazırgiyim üretimine yönelik sermaye harcamaları, verilerin mevcut olduğu son yıl olan 2016 yılında toplam 2,4 milyar ABD doları olmuştur.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment