Osmanbeyli tekstilcilerden 1,5 milyar dolarlık ihracat

Dünya Gazetesi’ne demeç veren Osmanbey Tekstilci İş İnsanları Derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Kandağ, yeni yönetimde ‘biz biriz’ mottosuyla kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’nin hazır giyim alanında Avrupa Birliği ülkelerine yaptığı toplam ihracatın 10,4 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Kandağ, “Avrupa’da hazır giyim ithalatı yapan ülkelerin analizini yaptık. Toplamda 255,9 milyar dolarlık bir pazar var. Biz bu pazarda daha etkin olabilmek adına Kendi içimizde kumaş kategorisi, erkek ve kadın konfeksiyon üreticiler kategorisi , çocuk konfeksiyon ürünleri kategorisi, konfeksiyon yan mamüller kategorisi ve dış ticaret şirketleri kategorisi olarak ihtisaslaşmalara gittik” dedi. Daha önceden komitelerin karma bir şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü yapılan ihtisaslaşmayla öne çıkan sorunların daha detaylı bir şekilde ele alındığına değinen Kandağ, “Bunu yapmamızdaki amaç özellik arz eden kategorilerin sorunlarını büyüteç altına almak” dedi.

Toplamda 719 üye ile faaliyet gösterdiklerini ve bulundukları hinterlanda da 3 bine yakın bir potansiyel olduğunu ifade eden Kandağ, “2017’de Osmanbey’de yaklaşık olarak 1.5 milyar dolarlık ihracat yapıldı. İhracatımızın yüzde 40’lık kısmını AB üllkeleri oluşturuyor. 2018’in ilk 5 aylık rakamı ise ise 700 milyon dolar civarında geçen yıla göre toplamda yüzde 6’lık bir büyümemiz var. Sene sonunda ise yüzde 10’luk bir büyümeyi ön görüyoruz” ifadelerini kullandı. İhracatın artırılması konusunda AB bölgesinde ithalatçı ülkelere yönelik analizler yaptıklarını anlatan Kandağ, “Örneğin Almanya’nın 34 milyar dolarlık hazır giyim ithal ediyor. Bu dilimde Türkiye’nin ve Osmanbey’in Almanya’ya yaptığı ihracata bakarak bu ülkenin en çok hangi ürünü aldığını tespit ederek üretimlerimizi o alana yönlendireceğiz. Yani sattığımızın üretimine ağırlık vererek pazardaki payımızı artıracağız” diye konuştu. İhracat rakamlarının nasıl ve hangi ürünlerle geliştirileceği üzerine her iki ayda bir kategori yönetimi üzerine çalışmalar yaptıklarını anlatan Kandağ, Türkiye’nin toplam hazır giyim ihracatının 17 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Haber: Rıdvan Kandağ

Röportajın devamı: https://www.dunya.com/sektorler/tekstil/otiad-uyeleri-ab-pazarina-yoneldi-haberi-420453

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment