Amerikan pamuğu DİR’den çıkarıldı

Türkiye’nin ABD’den ithal edilen pamuğa yüzde 3 vergi getirmesinin ardından DİR kapsamında ithalat da yapamayacak.

ABD’nin demir-çelik ithalatına uyguladığı vergiye karşılık olarak Türkiye tarafından 2 yıl önce getirilen yüzde 3’lük ek vergiden sonra şimdi de DİR kapsamında  ithalatın yapılması da mümkün olmayacak. Ek vergiden kurtulmayı sağlayan ihraç kaydıyla pamuk ithalatı 18 Mayıstan sonra mümkün olmayacak.

Fatih Doğan

Dünya Gazetesi’den Ahmet USMAN’a demeç veren Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan, “18 Mayıs’tan evvel yüklenmiş pamuklar istisna olmak üzere Amerikan pamuğu DİR kapsamından çıkarıldı. Bazı arkadaşlarımız yüzde 3 oranının artırılmasını ama Amerikan pamuğunun DİR kapsamında kalmasını istiyorlardı ama biz buna itiraz ettik. Çünkü bu yanlışı yanlışla düzeltmek demektir. Biz bir tek ABD’den pamuk ithal etmiyoruz. Vergiden sonra diğer ithalat yaptığımız ülkeler de fiyatlarını arttırdı ve sadece ihracatçılar değil tüm iplik üreticileri zarar gördü. Yunanistan bile pamuğunu Amerikan pamuğu fiyatına çıkardı. Yani fiilen o yüzde 3’ü diğer orijinlerden ithal ettiğimiz pamuğa da ödüyoruz” diye konuştu.

Hükümetin ABD’ye darbe vurmak isterken kendi üreticisini haksız rekabetle karşı karşıya bıraktığını vurgulayan Doğan, “İplikçimiz, yüzde 3 vergi ödemeden pamuk alan Bangladeş, Hindistan, Pakistan, Özbekistan ve Türkmenistan’dan gelen iplikler yüzünden darbe yiyor. Biz üvey evlat muamelesi görüyoruz. Vergi 2021’e kadar devam edecek. O tarihte tekrar değerlendirme yapacaklar, lüzum görürlerse devam ettirecekler. Hükümet demir-çelik ihracatçısı evladını korurken, iplik üreticisi evladını cezalandırıyor. Bu tavır ABD’deki ihracatçıya en ufak zarar veremiyor. Cezanın tamamını Türkiye’deki ithalatçı ve iplikçi çekiyor” dedi.

Kaynak: https://www.dunya.com/sektorler/amerikan-pamugu-dirden-cikti-iplikcinin-morali-bozuldu-haberi-421518

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment