Vietnam tekstilde hızlı büyüyor

Tekstil ve konfeksiyon endüstrisinin önemli üretim merkezlerinden biri olan Vietnam’ın önümüzdeki 12 yıldaki en yüksek büyüme oranlarından birine sahip olacağı tahmin ediliyor.
Ülkedeki istihdamın yüzde 20’sini yaratan tekstil ve giyim sanayilerinde hızlı bir büyüme yaşayan Vietnam, Çin, Bangladeş’ten sonra Türkiye’nin en önemli üçüncü rakibi konumundadır. Gerek bazı Çin’li tekstil firmaların üretimlerini bu ülkeye taşımaları gerekse de büyük alım gruplarının burada ofisler açıp alımlar yapmaya başlamaları Vietnam’ın tekstil ve giyim sanayilerinde çok hızlı büyümesine neden oldu. Geçen yıl 31 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren ülke bu yıl 33 milyar dolar ihracat yapmayı hedefliyor.
Hanoi’de düzenlenen 4. Vietnam Tekstil Zirvesi 2018’de konuşan Dr. Tran Du Lich, geleceğin parlak olacağına inandığını söyledi.  “Giysi ve tekstil, istihdam yaratılması ve ihracata katkı açısından önemli bir ekonomik sektördür. Vietnam endüstrisinde işlerin yüzde 20’sini yaratıyor ”diyen Lich, “Bu sektör ikinci en yüksek ihracat cirosuna sahip ve dünyanın beşinci konumunu işgal ediyor. Geçen yıl, bir önceki yılın aynı ayına göre% 10,23 artışla 31 milyar ABD dolarından fazla mal ihraç edildi. Hızlı büyüme oranının bu yıl 33 milyar $ ‘lık tahmini ciro ile devam etmesi bekleniyor. açıklamasında bulundu.
Kaynak: http://business.inquirer.net/253351/textile-industry-vietnam-expects-high-growth-rate

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment