Doğalgaz ve elektrik zamlarına sanayiciden tepki var

Doğalgaz ve elektrik zammı sanayicilerin ilk tepkisi: Elektrik çarpmışa döndük oldu. BOTAŞ’ın elektrik üretim santrallerinin ve konut ile sanayinin kullandığı doğalgaza yaptığı zammı takiben EPDK da konutta ve sanayide kullanılan elektriğe zam yaptı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre de konutlarda kullanılan elektriğin kilovatsaati yüzde 9,57 artış ile 29,578 kuruşa yükseldi. Sanayi elektriğinin fiyatı ise yüzde 9,26 arttı.

TİM Başkanı İsmail Gülle, BOTAŞ’ın sanayi sektörüne yüzde 49.5’lik zam kararı ile ilgili olarak “%49’luk zammı anlayamayız, anlatamayız. Bu kadar yüksek zamlar işin felsefesine ters. Biz rekabet etmeliyiz üretmeliyiz, fiyatlar güncellenir, saygıyla karşılarız ama yüzde 50 zammı anlayamayız” yorumunu yaptı.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan twitter hesabından yaptığı açıklamada;” BOTAŞ’ın doğalgaz fiyatına yüzde 49.5 gibi çok ağır bir zam yapmasını, üretim hayatımız açısından alınmış çok talihsiz bir karar olarak görüyoruz. BOTAŞ’ın her açıdan rasyonel olmayan bu kararını ivedilikle gözden geçirmesini, sanayimiz ve sanayicimiz adına talep ediyoruz.” dedi.

DENİZLİ Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, elektriğe gelen zamlar ve kredi faizlerindeki artış nedeniyle sanayicinin maliyet hesabı yapamaz hale geldiğini söyledi. Yıl başından bu yana sanayicinin kullandığı elektriğe neredeyse yüzde 50 civarında zam geldiğini belirten Keçeci, sanayicinin bu yükü kaldıramayacağını söyledi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yapılan zamlardan tüm kesimler olumsuz etkileniyor. Enflasyonu düşürmek için alternatif aranırken lokomotif konumunda olan elektrik ve doğal gaz zammı enflasyonu daha da yükseltecektir. Bu yüzden zamlar yılbaşına kadar ertelenmeli” dedi.

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Aydın Buğra İlter, elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğal gazın fiyatına yüzde 49.5, elektrik fiyatına da sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14 oranında zam yapılmasının sanayiciyi olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Budak Tekstil YKB Ali Sarıgül: Tekstil terbiyeciler Nisanda yaklaşık %10 fiyat artışı yapmışlardı. Ama aybaşı itibariyle uygulanmaya başlanan  elektrik ve doğalgaz zamları bu sektörde en az %5-10 arası ilave bir artışa neden olabilir.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu zamlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, enflasyon hedefinin yüzde 13.4 olarak açıklandığı gün, doğalgaz ve elektrik fiyatlarına enflasyon hedefini yalanlayan zamlar yapıldığını vurguladı. EMO, “Yeni zamla birlikte sekiz ayda elektrik fiyatlarındaki artış; konutlar için yüzde 22 olurken, diğer tarife gruplarında yüzde 25’i de aştı” dedi.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan yaptığı açıklamada, BOTAŞ’ın doğal gaz fiyatlarına yaptığı zammın, Türkiye sanayisini ve iş dünyasını derinden etkileyeceğini kaydetti.

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nden (BOTAŞ), bugünden geçerli olmak üzere konut abonelerine uygulanan doğalgaz fiyatına yüzde 9, yıllık tüketim miktarı 300 bin metreküpün üstünde olan proses amaçlı doğalgaz kullanan serbest tüketicilere uygulanan fiyata ise yüzde 14 zam yapıldı.

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment