Hintli tekstilciler Çin’e gümrüksüz erişim istiyor

Hint tekstil endüstrisi, Çin’i Hint pamuklu tekstil ürünlerine gümrüksüz erişim sağlamak için müzakerelere başlamaya çağırdı.

Hint Tekstil Endüstrisi Konfederasyonu başkanı Sanjay Jain, 2017-2018 yıllarında Hindistan’ın Çin’e 1 milyar 362 milyon dolar değerinde tekstil ürünleri ihraç ettiğini ancak aynı dönemde Çin’den yapılan ithalatın, 1 milyar 543 milyon  dolar olduğunu belirterek dış ticaretin dengelenmesi için tekstil ürünlerindeki gümrük vergilerinin kaldırılmasını talep etti.

Çin; Vietnam, Kamboçya, Pakistan ve Endonezya Çin pazarına gümrüksüz erişirken, Hint ürünlerinin Çin’e % 3,5 (iplik),% 10 (kumaş) ve% 14 (gümrük) vergiyle girdiğini belirten Sanjay Jain bu vergilerin kaldırılması için müzakerelere başlanması gerektiğini söyledi.

Hindistan’ın Çin’e yaptığı pamuk ipliği ihracatı son beş yılda % 53 azalırken, Vietnam’ın Çin’e yaptığı ihracat % 88 arttı. Bu rakamlar hintli ihracatçıların Çin pazarını Vietnam’a kaptırdığını gösteriyor.  Bay Jain,  Çin’in Hindistan’dan pamuk lifi aldığını, ancak iplik ve kumaş gibi katma değerli ürünler için diğer ülkeleri tercih ettiğini söyledi.

Kaynak: https://www.thehindu.com/business/fall-in-exports-to-china-worries-textile-industry/article24604352.ece

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment