Tekstil ihracatında son 4 yılın rekoru kırıldı

Istanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), son 12 aylık dönemde 200’den fazla ülkeye 10,6 milyar dolarlık ihracat ile bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3’lük artış yakaladı.

İTHİB, sektörün ihracat performansını değerlendirmek ve yeni dönem projeleri paylaşmak üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Toplantıda ihracattaki olumlu gidişattan ve projelerden bahseden İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Öksüz, “Sektörümüz son 12 ay içerisinde 200’den fazla ülkeye 10,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek, bir önceki döneme göre yüzde 7,3’lük bir artış yakaladı. Mevcut pazarlarımızda ihracatımızı artırdığımız gibi hayata geçirdiğimiz projelerle yeni pazarlara açılmaya başladığımız bir 12 ay oldu. 2018 yılının sonuna kadar ihracatımız bu seviyede artmaya devam ederse Cumhuriyet tarihinin tekstil ve hammaddeleri sektöründe en yüksek ihracat rekoruna ulaşacağımıza inanıyorum. Bu sene bütün alt sektörlerimizde rekorlar kıracağımız bir yıl olacak. Sektörümüzün kapasite kullanım oranlarında, ihracatımızın kilogram başı değerine kadar her anlamda ciddi artışlar yakaladığımız bir sene oluyor. Gerçekleştirmiş olduğumuz son 12 aylık ihracatın birim fiyatı 4,7 Dolar. Bu da ülkemiz ihracat birim fiyatının üç katından fazla.  Ülkemizin en çok ihracat gerçekleştiren 6’ncı sektörüyüz ve ülkemizin genel ihracatından aldığımız pay da yüzde 7’lere yaklaştı. Her iki alanda da bu payı artırabilmek için katma değeri yüksek ürün ihraç etmemiz, yeni açıldığımız pazarlarda da payımızı artırmamız gerekiyor. Türk tekstil sektörü olarak dünya modasına yön verebilecek güce ve katma değere sahibiz” diye konuştu.

Modaya yön veren ülkelerin, en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasında olduğunu belirten Öksüz, “2018 yılının ilk 7 aylık döneminde sektörümüz, İtalya’ya yüzde 5’ten fazla artışla 545 milyon dolarlık, Almanya’ya yüzde 7’den fazla artışla 509 milyon dolarlık, ABD’ye ise yüzde 5’ten fazla artışla 343 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiğimiz ihracatın yarısı Avrupa Birliği’ne gidiyor. Dünya tekstil piyasasını domine eden bu ülkelere yaptığımız ihracat Türk tekstil sektörünün ne kadar güçlü olduğunun somut bir göstergesi” dedi.

İTHİB‘in yeni dönem projelerini anlatmaya devam eden Öksüz, 2018 yılı içerisinde ve 2019 yılında Ticaret Heyeti Organizasyonlarımıza yeni bir boyut kazandırarak küresel markalar özelinde doğrudan belirli müşterilere odaklı yeni nesil ticaret heyetleri planlıyoruz. Ticaret Bakanlığımızın destekleri ile Türkiye Ev Tekstili Sanayici ve İşadamları Derneği (TETSİAD) işbirliği ile Ev Tekstili Ur-Ge projesi yürütüyoruz. Çok yakın bir zamanda teknik tekstil, iplik, örme kumaş ve dokuma kumaş ile ilgili de Ur-Ge projelerimizi hayata geçireceğiz. Üniversitelerin tekstil mühendisliği bölümlerinin eğitim kalitesinin yükseltilerek algısının geliştirilmesi amacı ile çalıştaylar gerçekleştiriyoruz. Çalıştaylarımızın üçüncüsünü Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığında tekstil ve hazırgiyim sektörlerinin sektör temsilcileri ve Türkiye’de bulunan tekstil mühendisliği fakültelerinin bölüm başkanlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirdik.

Tekstil ve Hammaddeleri İhracatı son 12 aylık dönemde 10,6 Milyar dolara ulaşarak yeni bir rekora imza attı.  Sektör, bu yılın ilk 7 ayında gerçekleştirdiği 6,2 milyar dolar ihracatla son 4 yılın ihracat rekorunu kırdı.  Teknik tekstilde, iplikte, örmede, dokumada da son yılların rekorları art arda kırıldı.

İTHİB’in açıkladığı son ihracat rakamlarına göre ürün gruplarında kırılan rekorlar şöyle:

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment