AB’nin en borçlu ülkesi İtalya krize mi giriyor

İtalya’nın kamu borcunun 2.3 trilyon avroya ulaşması, AB’yi ve dünya ekonomilerini endişelendiriyor. Ekonomi uzmanlarına göre, AB ile İtalya hükümeti arasındaki görüş farklılığı büyük bir krizi tetikleyebilir.

Roma’daki yeni hükümetin harcamaları artırmaya yönelik niyetlerinin ve daha sonra borç yığınının euro bölgesinde bir başka borç krizi yaratabileceğine dair güçlü endişeler var.

İtalyan hükümeti, önceki reformları değiştireceğini ve kamu harcamalarını artıracağını ve ülkenin açığının 2019’da GSYİH’nın yüzde 2.4’üne ulaşacağını açıkladı. İtalya’nın bu bütçe planı AB’nin bütçe kurallarına uymadı, bu da sorunları daha da alevlendirdi.

İtalya ile Brüksel arasındaki gerilim, ülkenin popülist İtalyan hükümetinin, seçim vaatlerini yerine getirmek için AB mali kurallarını ihlal etmeyi planladığı 2019 bütçesi üzerinde kaynama noktasına geldi.

İtalya’nın gelecek 3 yıla ilişkin açıkladığı bütçe planı sonrasında Avrupa Birliği (AB) ile ters düşmesi, piyasalarda “yeni kriz kaynağı” söylentilerini beraberinde getirse de, bazı uzmanlar sorunun şu an için bir krizi tetikleyecek boyutta olmadığını düşünüyor. Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding, İtalya’nın bütçe planının şu an için krizi tetikleyecek kadar korkutucu olmadığını, ancak tepe yönetimindeki dikkatsiz açıklamaların olası bir krize yol açabileceğini söyledi.

İkinci Yunanistan vakası olabilir mi?

İtalya’nın ekonomisi Yunanistan’ınkinden 10 kat daha büyük. İtalya böyle bir krize sürüklenirse avro hayatta kalamaz görüşleri dile getiriliyor.

İtalya ekonomisi euro bölgesinin üçüncü büyük ekonomisidir. Aynı derecede önemli olan, ABD ve Japonya’nın ardından dünyanın en büyük üçüncü ülke borç piyasasına sahip olup, ödenmemiş devlet borcunda 2.6 trilyon ABD dolarından fazla olması. Yunanistan’daki bir kriz olursa etkisi daha yaygın ve yıkıcı olacağı belirtiliyor.  

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan’daki gibi bir krizle İtalya’da uğraşmak istemediğini belirterek, “İtalya, özel ve fazladan bir muamele istiyorsa bu euronun sonu anlamına gelebilir. Çok sert olmalıyız. İtalya, Avrupa düzeyinde birlikte onayladığımız bütçe hedeflerinden uzaklaşıyor.” değerlendirmelerini yaptı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden olan Rudi Dornbusch, İtalya’daki bir krizin insanların düşündüğünden çok daha uzun bir zaman alacağını ve hayal edebileceklerinden çok daha hızlı gerçekleşeceği konusunda uyarıyor.

Muhtemel bir krizin Türkiye’ye etkisi

İtalya borç batağından çıkmaz  ve temerrüte düşerse bunun olumsuz etkisi sadece AB’yi değil Türkiye’yi de olumsuz etkileyecektir. İtalya ile ticaret yapan firmaların ihracatları sıkıntıya girebilir. Ödemeler aksayabilir. İplik, kumaş ve giysi ihracatçılarının önünde sıkıntılı bir süreç olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment