İki dernek yerli makine üretimi için protokol imzaladı

Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği (TTTSD) ile Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) yerli makine üretimi için iş birliğine gidiyor.

14 Kasımda imzalanan protokolle iki kurum yerli makine geliştirme ve yerli makine kullanımı konusunda işbirliği yapacak.

TTTSD Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat, TEMSAD ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği ile sektörün ihtiyaçları doğrultusunda çözümler sunmayı hedeflediklerini söyledi.

10 milyar lirayı bulan iplik, dokuma ve örme makineleri gibi diğer makine ithalatının önüne geçmek için işbirliğine gittiklerini söyleyen Canbolat, “Bu anlaşma ile özgün makinelerin tasarlanıp, ülkemizde üretilmesi ve makinede dışa bağımlılığın azaltılması sağlanacak” dedi.

TEMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Adil Nalbant ise “Türkiye’de üretilerek dünyanın her yerine sattığımız makineleri, yurtdışından getirerek kaynaklarımızın dışarı aktarılmasının hiçbir mantığı yok. Makinecilerin teknoloji seviyesi yurtdışındakilerden aşağı değil” diyerek şunları söyledi:

Tekstil makine sektörü Türkiye’de özellikle tekstil terbiye makinelerinde oldukça ileri seviyede. Ülkemiz tekstil terbiyesinde daha hızlı, dinamik ve kaliteli üretim yapabilen dünyanın ilk 3 ülkesinden birisi konumunda hatta bu konuda bulunduğumuz coğrafyanın en gelişmiş ülkesi. Yaptığımız iş birliğinin ile her yıl 10 milyar Türk lirasına yakın ithal edilen iplik, dokuma ve örme makineleri gibi diğer makinelerin ülkemizde üretilmesi adına gayretlerin artmasına faydası dokunacak.

Dünyanın her yerinde anahtar teslimi en kaliteli boyahaneyi kurabilecek kabiliyete sahipken, aynı alanda Türkiye’de üretim yapan 4-5 tane üreticimiz varken biz hala yurt dışında 200-250 milyon dolarlık terbiye makinesi ithal ediyorsak burada bir problem vardır ve bunu çözmek gerekir. Biz Türk tekstil sektörüne gerekli olan makinelerin ithal edilmesine karşı değiliz. Fakat halihazırda Türkiye’de üretilerek dünyanın her yerine sattığımız makineleri, Türkiye’ye yurt dışından getirerek kaynaklarımızın dışarı aktarılmasının hiçbir mantığı yok. Makineci arkadaşlarımızın gelmiş olduğu mühendislik ve teknoloji seviyesi yurt dışındaki makine üreticilerinden aşağı değil.

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment