Elektrik zamları örmecinin de belini büktü

Fikri Kurt

Örme Sanayicileri Derneği Başkanı Fikri Kurt, ‘Döviz düştü, elektrik fiyatları da düşsün, sanayide çarklar dönsün’ çağrısı yaptı.

ÖRSAD’ın yayın organı Örme Dünyası Dergisine demeç veren ÖRSAD Başkanı, döviz fiyatlarındaki düşüşün hammadde ve enerji fiyatlarına da yansıması gerektiğini belirterek “Dövizdeki düşüş hammaddede de yaşanmalı. Sanayici enerjiyi de ev fiyatlarıyla almalı. Bu yönde bir düzenleme yapılırsa sanayideki çarklar daha hızlı döner.” dedi.

Dolar düştü ancak enerji maliyetlerine yansıması olmadı

Doların yaklaşık 2 TL düşmesine rağmen elektrikte fiyat düşüşlerinin aynı paralellikte olmadığı eleştirisini yapan Kurt, “Ağustos ayında 7.23 TL zirvesini gören dolar kuru bugünlerde 5.20 TL seviyelerinde işlem görüyor. Petrol fiyatları da 59 dolar ile son 1 yılın en düşük seviyesine indi. Döviz kuru artışı nedeniyle Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında elektriğe art arda zamlar yapıldı. Bu 3 aydaki elektrik fiyat artışı yüzde 27’yi buldu.” açıklamasında bulundu.

Elektrik fiyatlarının sanayiciye büyük yük getirdiğini ifade eden ÖRSAD Başkanı Fikri Kurt, indirim beklediklerini belirterek şunları söyledi: “Bu kadar kısa sürede zam yapılması, elektriği yoğun kullanan sanayiciyi zor durumda bıraktı. Bunun biraz daha zamana yayılarak ve sanayicinin önünü görecek şekilde yapılmasını istiyoruz.” Yüksek elektrik fiyatlarının önemli bir maliyet oluşturduğunu vurgulayan Fikri Kurt, “Bazı üyelerimizin her ay 40 bin TL ödediği aylık elektrik faturası 2-3 ay içinde neredeyse 65-70 bin TL’ye çıktı. Elektrik fiyatları düşmezse rekabet de olumsuz etkilenir. Tabii yatırımlar da etkilenecek. Böyle devam ederse enflasyonu da getirir yanında. Elektrikteki zammın ürün bedeline yansıması kaçınılmaz” diye konuştu.

Kaynak: ÖRME DÜNYASI Eylül -Ekim 2018

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment